تأثیر کرونا بر اقتصاد جهان تا چه اندازه جدی است؟

© Sputnik / Ilya Naymushin /  مراجعه به بانک تصاویر واکسن کرونا ویروس
واکسن کرونا ویروس - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رییس بخش سیاستگذاری و بررسی راهبردی صندوق بین المللی پول در اظهاراتی تاثیر پاندومی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی را "کاملا جدی" خواند.

به گزارش اسپوتنیک،مارتین مولیزن رییس بخش سیاستگذاری و بررسی راهبردی صندوق بین المللی پول در اظهاراتی در یکی از شبکه های رادیوی اینترنتی صندوق بین المللی پول گفت هدف اصلی دولت ها در این شرایط بایستی محدود کردن شیوع ویروس کرونا به نحوی باشد که این اطمینان را ایجاد کند که این شوک اقتصادی محدود خواهد بود.

رییس بخش سیاستگذاری و بررسی راهبردی صندوق بین المللی پول افزود: بانک ها و دولت ها پیش از این اقدامات بی سابقه ای را برای تامین نقدینگی بازارها و عملکرد آنها صورت داده اند و حتی شاید بیش از نیاز ما بوده است اما چنین اقداماتی بایستی در سطح بین المللی هماهنگ شوند تا آثار آنها تقویت شود.

این مقام صندوق بین المللی پول اضافه کرد: هر چه واکنش ها به این بحران بهداشتی سازمان یافته و هماهنگ تر باشد، احتمال بازگردان اعتماد به نفس در این شرایط بیشتر خواهد بود.

کرونا و خطرهای جدی برای اقتصاد افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
کرونا و خطرهای جدی برای اقتصاد افغانستان

مارتین مولیزن در همین حال با بیان اینکه موسسات مالی نسبت به بحران های مالی جهانی در سال های 2008 – 2009 میلادی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند، گفت که وجود رشد پایدار و نرخ بالای اشتغال بایستی  برخی ضربه گیرها در مقابل این بحران ایجاد کند.

وی افزود: به عبارتی این بحران در زمانی ایجاد شده است که این امیدواری هست که ما برای مقابله با این نوع شوک آماده هستیم.

این مقام صندوق بین المللی پول گفت که این نهاد مالی در راستای مقابله با بحران کرونا به دنبال ارایه وام های کم بهره و بدون بهره و ارایه کمک های اضطراری به بازارهای در حال ظهور است.

وی در همین حال افزود که کاهش قیمت کالاها خصوصا کاهش شدید بهای نفت خام چالشی را برای بسیاری از کشورها ایجاد کرده در حالی که این مساله می تواند به کشورهای وارد کننده این کالاها کمک کند.

رهبران هفت کشور صنعتی هفته گذشته اعلام کردند که آنها برای پاسخ به شیوع ویروس کرونا " هر اقدام  لازمی "را صورت خواهند داد اما به دلیل عدم ارایه هیچ جزییاتی، بازارها همچنان ناآرام باقی ماند.

براساس گزارش های منتشر شده، ویروس کرونا تاکنون بیش از 234 هزار تن از مردم جهان را مبتلا کرده و باعث مرگ 10 هزار و 451 تن شده است و مقابله با گسترش این ویروس منجر به شوک های جدی به حوزه های عرضه و تقاضا و نیز بخش مالی در سراسر جهان شده است.

شیوع بیماری ناشی از ویروس جدید کرونا در اواخر سال 2019 در منطقه مرکزی چین ثبت شد و بعداً به بیش از 180کشور گسترش یافت و از سوی سازمان بهداشت جهانی بعنوان یک بیماری همه گیر شناخته شده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала