ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

کارزار آگاهی دهی طالبان درباره گسترش ویروس کرونا

© AP Photo / Rahmat Gulکارزار آگاهی دهی طالبان درباره گسترش ویروس کرونا
کارزار آگاهی دهی طالبان درباره گسترش ویروس کرونا - اسپوتنیک افغانستان
گروه طالبان چند روز است که کارزار آگاهی دهی درباره گسترش ویروس کرونا را در مناطق زیر کنترل خود به راه انداخته است.
طالبان مبارزه با کرونا را آغاز کرد - اسپوتنیک افغانستان
گروه طالبان مبارزه با کرونا را آغاز کرد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، یکی از این برنامه‌های آگاهی‌دهی در منطقه‌یی در ولسوالی برکی ولایت لوگر راه‌اندازی شده‌ است، اما کمی دورتر از این‌جا، جنگ‌جویان دیگر طالبان با نیروهای دولتی درگیر استند. 

وزیرگُل رنځورمل، عضو کمیسیون بهداشتی طالبان در جنوب شرق می‌گوید که حتا در وضو گرفتن برای نماز هم باید از صابون و شوینده‌های برای شستن دست‌ها باید کارگرفت: "پنج وقت وضو می‌گیریم، در این وضو گرفتن‌ها ما چندبار دست‌ها را می‌شویم؟ می‌شود در همین زمان هم از صابون کار بگیریم".

چندروز می‌شود، که طالبان در بخش‌های زیراداره خودشان در افغانستان، این کارزار را به‌راه انداخته‌اند.

خالد، یکی از فرماندهان طالبان در لوگر  گفت: "ویروسی که بیشتر کشورهای جهان را سرکوب کرده است، در کشور خودمان باید جلو گسترش آن را بگیریم".

شماری از باشندگان برکی برک، با استقبال از این کارزار طالبان می‌گویند، که از چندی بدین‌سو، به خدمات بهداشتی، بیشتر دسترسی یافته‌اند.

رحمان‌الله قادری، یکی‌از باشندگان ولسوالی برکی برک لوگر بیان داشت:- "درمانگاه‌ها و دیگر سهولت‌ها برای‌ما فراهم شده‌اند. اکنون مشکلات خاصی در بخش بهداشت نداریم".

با این‌حال، در بخش‌هایی از کشور، همواره از طالبان، هم‌چون مانعی فراراه عرضه خدمات بهداشتی یاد شده‌است. ولایت هلمند، یکی از همین بخش‌هاست.

ذاکر یقین، سرپرست ریاست صحت هلمند در این باره اظهار داشت: "در ساحات زیر اداره آن‌ها [طالبان] برنامه تطبیق واکسین، به‌گونه خانه‌ به خانه، منع بود و اکنون هم است! اما درباره برنامه اخیرشان، چون موضوع کرونا حاد است و این ویروس سریع انتشار می‌یابد، از همه خواهش ما این است که در این راستا، هیچ ممانعتی نداشته باشند".

در این میان، وزارت صحت عامه افغانستان در واکنش به راه‌اندازی کارزار آگاهی‌دهی درباره بیماری کووید نُزده از سوی طالبان، بر تلاش‌ها از بهر عرضه خدمات بهداشتی در سراسر کشور تأکید می‌ورزد.

وحیدالله مایار سخن‌گوی وزارت صحت‌ عامه افغانستان گفت: "این که طالبان برای مبارزه با ویروس کرونا، کمیته‌یی را ایجاد کرده‌اند، ما از این کار استقبال می‌کنیم".

یادآوری می کنیم، که چگونگی مصئونیت نهادها و کارمندان بهداشتی در خشونت‌ها در افغانستان، همواره مایه نگرانی‌ها بوده‌است.

پارسال سازمان جهانی بهداشت، در گزارشی، از بسته شدن نزدیک به صد مرکز بهداشتی در نتیجه درگیری‌ها در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی خبر داد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала