درگیری لفظی کاخ سفید و شبکه «صدای امریکا»

© Photo / Missvainدرگیری لفظی کاخ سفید و شبکه «صدای امریکا»
درگیری لفظی کاخ سفید و شبکه «صدای امریکا»  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
کاخ سفید در انتقادی تند، شبکه «صدای امریکا» را سخنگوی «دشمنان امریکا» توصیف کرد.
Выкатка для наземных и летных испытаний модернизированного бомбардировщика Ту-22М3М на Казанском авиационном заводе имени С.П. Горбунова - اسپوتنیک افغانستان
تحسین رسانه های امریکایی از استراتژی مدرنیزاسیون هواپیماهای جنگی روسیه

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، پس از آنکه کاخ سفید در بیانیه‌ای تند از نحوه پوشش خبری شبکه «صدای امریکا» از گسترش کرونا انتقاد کرد و مدیران این شبکه را متهم کرد که علیرغم استفاده از پول مالیات‌دهندگان امریکایی برای دشمنان امریکا تبلیغ می‌کنند، مدیر این شبکه امریکایی که بودجه آن توسط کنگره تأمین می شود، پاسخ تندی به این انتقادات داد.

دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا در بیانیه‌ای تأکید کرد، که صدای امریکا با انتشار یک کلیپ ویدیویی از  جشن‌هایی که در پایان اقدامات قرنطینه‌ای شهر «ووهان» چین برگزار شده بود و اشاره به اینکه آمار تلفات کرونا در امریکا از چین پیشی گرفته، در واقع پیامی را منتقل کرد که چین به دنبال آن بود.

کاخ سفید در بیانیه خود تأکید کرد:- "صدای امریکا پول‌های شما (مالیات‌دهندگان امریکا) را برای سخن گفتن به نفع رژیم‌های مستبد استفاده می‌کند".

این بیانیه می‌افزاید، که شبکه «صدای امریکا» باید از بودجه 200 میلیون دالری در برای «بیان روایت و داستان امریکا و مردم این کشور استفاده کند و «سیاست‌های ایالات متحده را به صورت شفاف و  مؤثر برای مخاطبان جهان ارائه دهد» اما گزارش صدای امریکا از لغو قرنطینه در ووهان نشان می‌دهد که «کاخ سفید اغلب موارد سخنگوی دشمنان امریکا و نه شهروندان این کشور است».

کاخ سفید همچنین از شبکه صدای امریکا به دلیل انعکاس سخنان اخیر «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در انتقاد از امریکا نیز به شدت انتقاد کرده بود.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران (CJP) روز گذشته (جمعه) در واکنش به بیانیه کاخ سفید اعلام کرد، که از بیانیه رسمی کاخ سفید در متهم کردن صدای امریکا (VOA) به تبدیل شدن به «سخنگوی دشمنان امریکا» و برجسته کردن تبلیغات چین در خصوص بیماری همه‌گیر کووید-19 بسیار متأسف شده است.

جوئل سایمون مدیر کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران  در نیویورک در این خصوص گفت:‌- "جای تأسف است که کاخ سفید، صدای امریکا را مورد حمله قرار داده است. (این در حالی است که صدای امریکا) پیشینه گزارش روایاتی را دارد که روایات رژیم‌های استبدادی سراسر جهان را به چالش می‌کشد".

وی در دفاع از سیاست‌های شبکه صدای امریکا گفت:‌- "در حال حاضر بسیاری از شهروندان کشورهایی که تاحد زیاد سانسور می‌شوند، برای سلامت و ایمنی خود به اخبار صدای امریکا در زمینه کروناویروس تکیه می‌کنند و رئیس‌جمهور ترامپ نباید قطعاً‌تلاش‌های این شبکه خبری در این زمینه را تضعیف کند".

آماندا بنت مدیر شبکه صدای امریکا نیز که یکی از اعضای هیأت مدیره کمیته حفاظت از خبرنگاران است در پاسخ به این انتقادات بدون آنکه اشاره‌ای به دولت ترامپ کند، گفت که این شبکه موظف است در قالب قوانین، همه ای جنبه‌های مربوط به یک خبر را گزارش کند.

وی در پاسخی تند به انتقادات کاخ سفید اعلام کرد: "یکی از تفاوت‌های بزرگ رسانه‌های مستقل همچون صدای امریکا با رسانه‌های دولتی این است که این رسانه‌ها برای بیان همه جنبه‌های یک موضوع آزادی دارند و در حقیقت طبق قوانین بیان شده در منشور صدای امریکا، ملزم به چنین کاری هستند".

بنت تصریح کرد، که علیرغم آنکه صدای امریکا و چندین رسانه‌ دیگر امریکا از کار کردن در چین منع شده‌اند، همچنان به پوشش اخبار داخل این کشور می‌پردازند.

شبکه صدای امریکا می‌گوید، که زیر اداره سازمان رسانه‌های جهانی امریکا کار می کند، که بر دیگر رسانه‌های دولتی چون رادیو آزادی اروپا و رادیو آزادی آسیا نیز نظارت دارد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала