جنگ لفظی شدید میان اسلام آباد و دهلی نو

© AFP 2022 / Asif Hassanعمران خان: امیدواریم امکان سفر زمینی زائران پاکستانی به مشهد فراهم شود
عمران خان: امیدواریم امکان سفر زمینی زائران پاکستانی به مشهد فراهم شود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
در حالیکه دنیا درگیر پاندمی کروناست هند و پاکستان همچنان به جنگ لفظی ادامه می دهند.

به گزارش اسپوتنیک، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در تلاش برای جلب توجه جامعه بین‌الملل به عملیات سبعانه هند  قرنطینه جهانی را با رنج و عذاب مردم کشمیر طی هشت ماه تعطیلی در کشمیر پس از لغو ماده ۳۷۰ توسط دهلی مقایسه کرد و گفت: مردم کشمیر در قرنطینه کووید ۱۹ مایحتاج ضروری ندارند.

درست دو روز پس از آنکه عمران خان رهبری هند را با نازی ها مقایسه کرد اکنون از عبارت "برترپنداری هندوتوا" برای توصیف دولت مودی در هند  استفاده کرد.

هندوتوا به ملی‌گرایی  هندو در هند است. جنبش هندوتوا را «به معنای کلاسیک تقریباً فاشیست» توصیف کرده‌اند که پایبند به مفهوم مورد مناقشه اکثریت همگون‌سازی شده و همگونی فرهنگی است. برخی در برچسب فاشیست مناقشه می‌کنند و معتقدند هندوتوا شکلی افراطی از «محافظه‌کاری» یا «مطلق‌گرایی قومی» است.

از زمانیکه هند منطقه جامو و کشمیر را از وضعیت ویژه خارج و قانون۳۷۰ را ملغی اعلام کرد عمران خان پیوسته تلاش داشته تا نظر جامعه بین‌الملل را به منطقه جلب کند. او هند را به خشونت علیه کشمیری‌ها متهم کرده و حتی این مساله را به سازمان ملل کشاند. 

پاکستان حمایت ترکیه، چین و مالزی را برای نگرانی‌هایش بابت کشمیر در سطح جهانی و مجمع عمومی سازمان ملل بدست آورد اما تاثیر چندانی نداشت.

یک روز پس از آنکه دهلی‌نو از عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به دلیل اظهاراتش در محکومیت بدرفتاری با اقلیت‌ها انتقاد کرد وزیر خارجه پاکستان نیز سخنان سخنگوی وزارت امور خارجی هند را غیرمسئولانه و کاملا بی‌پایه و اساس خواند.

وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای با رد این سخنان آنها را نشانگر خصلت دیرین انکار در قبال حقوق اقلیت‌ها بخصوص مسلمانان هند دانسته و گفت: رفتار با اقلیت‌ها نگرانی جدی اقلیت‌ها در هند و همسایگان این کشور و البته جامعه جهانی است. 

  عمران خان: اظهارت غنی در مورد قطع رابطه طالبان با پاکستان مایوس کننده است - اسپوتنیک افغانستان
عمران خان: اظهارت غنی در مورد قطع رابطه طالبان با پاکستان مأیوس‌ کننده است

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان روز یکشنبه دولت مودی را با دولت نازی مقایسه کرده بود. روز سه‌شنبه وزارت خارجه پاکستان در اظهاراتی مشابه اعلام داشت: این بسیار مایه ناراحتی و نگرانی است که تبعیض و سیاست‌های ضد مسلمانان و عملکردی  همچون نازی‌ها حتی در دوران شیوع کووید ۱۹ در دولت هند مشاهده می شود.

این وزارت‌خانه همچنین هند را به راه‌اندازی کمپین علیه مسلمانان که با محرومیت فزاینده و تهدید خشونت‌های اشرار روبرو هستند متهم کرده است.

وزارت امور خارجی هند روز دوشنبه گفته است عمران خان به جای تمرکز بر مبارزه با کووید۱۹ به دنبال اتهام‌زنی‌های بی اساس علیه هند برای منحرف کردن افکار و توجهات از عملکرد بدش در امور داخلی کشور است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала