شعاع خورشید ویروس کرونا را به سرعت نابود می‌کند

© Sputnik / Alexey Kudenko / ورود به گالری تصاویرآفتاب
آفتاب - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
متخصصین سازمان امنیت ملی امریکا دریافتند که نور خورشید ویروس کرونا را به سرعت نابود می‌کند.

اسپوتنیک به نقل از مدیکال نیوز، به گفته مشاور تخنیکی سازمان امنیت ملی امریکا، محققین دولتی دریافتند پرتوهای ماوراء‌بنفش موجود در نور آفتاب توانایی از بین بردن ویروس کرونا را دارد و این امر امید به کاهش شیوع این مرض را در فصل تابستان افزایش می‌دهد.

به گفته او: «مهمترین مشاهدات این متخصصین حاکی از آن است که نور خورشید موجب نابودی ویروس کرونا در سطوح و هوا می‌شود. دما و رطوبت بالا نیز اثر مشابهی بر ویروس دارند و ادامه حیات آن را با دشواری مواجه می‌کنند».

ترامپ: نور آفتاب قاتل ویروس کرونا است - اسپوتنیک افغانستان
ترامپ: نور آفتاب قاتل ویروس کرونا است

بخش عمده این تحقیقات در مرکز ملی تجزیه و تحلیل دفاع زیستی و اقدامات متقابل امریکا واقع در مریلند صورت گرفته است. بر اساس این تحقیقات نیمه‌عمر ویروس (یعنی مدت زمان لازم برای کاهش تعداد ویروس‌ها به میزان نصف تعداد اولیه) در دمای 21 تا 24 درجه سانتیگراد و رطوبت 20 درصد در سطوح غیرمتخلخل مانند دستگیره در و فولاد ضدزنگ، معادل 18 ساعت است؛ اما با افزایش رطوبت تا 80 درصد، نیمه عمر آن به 6 ساعت کاهش می‌یابد و با اضافه شدن نور خورشید به معادله، این زمان به ۲ ساعت تقلیل می‌یابد. همچنین نیمه عمر ویروس به شکل معلق در هوا در دمای 21 تا 24 درجه سانتیگراد و رطوبت 20 درصد، حدود یک ساعت است که با تابش پرتوهای نور آفتاب این زمان به 1.5 دقیقه کاهش می‌یابد.

ویروس کرونا در امریکا پیشتر از شروع اپیدمی آورده شده است - اسپوتنیک افغانستان
ویروس کرونا در امریکا پیشتر از شروع اپیدمی آورده شده است

بر اساس این نتایج، در شرایط مشابه آنچه در تابستان ایجاد می‌شود، شدت انتقال این ویروس کاهش خواهد یافت.

البته در حال حاضر این تحقیقات برای بازبینی متخصصان منتشر نشده و به همین علت اظهار نظر تخصصی در مورد متودولوژی و یافته‌های این تحقیقات دشوار است.

از مدت‌ها قبل مشخص شده که نور ماوراء‌بنفش موجب نابودی مواد ژنتیکی و قابلیت تولید مثل ویروس شده و دارای اثر ضدعفونی کنندگی است. اما سوال اصلی اینجاست که شدت و طول موج پرتوهای ماوراء‌بنفش مورد استفاده در آزمایشات چه میزان بوده و آیا این مقادیر با ویژگی‌های نور خورشید در تابستان تا چه حد منطبق است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر 2019 در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 سپتامبر سال 2019 به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در جریان دو ماه بیش از 100 کشور و منطقه را درگیر کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала