جنگنده اف-35 توانایی پرواز طولانی مدت با سرعت فراصوت را ندارد

© Photo / Public Domain/U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Andrew Leeجنگنده اف-35 توانایی پرواز طولانی مدت با سرعت فراصوت را ندارد
جنگنده اف-35 توانایی پرواز طولانی مدت با سرعت فراصوت را ندارد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
جنگنده «اف-35» ویژه نیروی دریایی امریکا توانایی پرواز طولانی مدت با سرعت فراصوت ندارد و به همین دلیل رهگیری آن کار دشواری نیست.
ویروس کرونا برنامه تولید اف-35 را متوقف کرد - اسپوتنیک افغانستان
ویروس کرونا برنامه تولید اف-35 را برهم ریخت

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، یک وبگاه امور نظامی در تحلیلی ضعف دیگر جنگنده پرهزینه امریکا را نمایان ساخت و نوشت، جنگنده «اف-35»  توانایی پرواز طولانی مدت با سرعت فراصوت را ندارد و به همین دلیل می توان آن را  رهگیری کرد.

وبگاه «بالگریین میلیتری» به نقل از «دیفنس نیوز» نوشت: نسخه ساخته شده این جنگنده برای نیروی دریایی امریکا نمیتواند در طولانی مدت با سرعت فراصوت پرواز کند و ممکن است با از دست دادن خاصیت رادار گریزی از سوی دشمن شکار شده یا آسیب ببیند. 

به نوشته این وبگاه، از سال 2019 تاکنون این ضعف جنگنده گرانقیمت اف-35 رفع نشده است. «برایان کلارک»  تحلیلگر اندیشکده «هادسن» در این زمینه گفت، پرواز با سرعت فراصوت برتری برای این جنگنده محسوب نمی شود . وقتی با پیلوتان F-35 صحبت میکنید ، آنها میگویند در  موارد محدود و در حالت فوق صوت پرواز میکنند.

 به گفته این تحلیلگر امریکایی، با این ضعف دشمن میتواند این  جنگنده را بدون مشکلی رهگیری کند. 

چندی پیش نیز یک شرکت تخصصی تولید رادار در آلمان اعلام کرد، که  دو فروند جنگنده اف-35 را با استفاده از نسل جدید رادارهای غیرفعال خود از فاصله 150 کیلومتری ردیابی کرده است.

در حالی که شرکت تسلیحاتی امریکایی «لاکهید مارتین» برای تبلیغ جنگنده نسل جدید خود یعنی اف-35 روی قابلیت رادارگریز و مخفی‌کار بودن آن تمرکز کرده است، اما خبر می‌رسد که این رادارهای جدید آلمانی توانسته‌اند این پرنده‌ها را شناسایی و رهگیری کنند.

نشریه تخصصی «ژورنال جنگ‌افزارهای شبکه‌محور» گزارش داد که شرکت آلمانی «هِنسُلدت» که به طور ویژه روی ساخت و توسعه شبکه‌های راداری کار می‌کند، در اپریل سال گذشته توانسته دو فروند جنگنده اف-35 را ردیابی کند که در حال پرواز در نمایشگاه هوایی برلین 2018 بودند. شبکه جدید رادار غیرفعال این شرکت «توئین‌ویس» (TwInvis) نام دارد که توانسته بود این جنگنده‌ها را از فاصله 150 کیلومتری شناسایی کند و بخشی از حسگرها و پردازشگرهای نسل جدید است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала