استقبال خلیلزاد از اعلام آتش‌بس در افغانستان

© AP Photo / Jacquelyn Martinاستقبال خلیلزاد از اعلام آتش‌بس در افغانستان
استقبال خلیلزاد از اعلام آتش‌بس در افغانستان   - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان از اعلام آتش‌بس از سوی طالبان و حکومت افغانستان در روزهای عید استقبال کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، زلمی  خلیلزاد نماینده خاص آمریکا در امور صلح افغانستان از اعلام آتش‌بس از سوی طالبان و حکومت افغانستان در روزهای عید استقبال کرده است.

قای خلیلزاد روز گذشته (4 جوزا) در چند تویت کوتاه ضمن تبریکی عید فطر به روزه داران، گفته: "ما از تصمیم آتش‌بس طالبان در ایام عید، و همچنان از اعلان آتش بس متقابل حکومت افغانستان، استقبال می‌کنیم."

او افزوده، با آنکه چالشهای دشواری در دو طرف باقی مانده است؛ اما او باور دارد، اگر رهبران همه طرف‌ها تصامیم درست اتخاذ کنند و منافع مردم شان را اولویت دهند، دو طرف بر مشکلات فایق خواهند آمد.

خلیلزاد افزوده که گامهای مثبت دیگری باید فوراً دنبال شود. رهایی زندانیان باقی مانده از هردو طرف، همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده – طالبان مشخص گردیده، برنگشتن به سطح بلند خشونت ها، و توافق به تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الافغانی.

او تاکید کرده، این پیشرفت فرصتی خوبی را برای تسریع پروسه صلح فراهم می‌کند. این یک فرصت مهم است و نباید از دست برود. ایالات متحده سهم خود را برای کمک انجام خواهد داد.

این در حالی است که طالبان مسلح  سه روز عید را آتش‌بس عمومی در کشور اعلام کرد و از تمام جنگجویان خود خواست که در موقعیت‌های شان باقی بمانند و هیچ حمله ای را بر نیروهای دولتی انجام ندهند.

رییس جمهور غنی نیز از این اعلام طالبان استقبال کرده و گفته که او یک گام به پیش می گذارد و روند رهایی زندانیان طالبان را سرعت می‌بخشد.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала