اتمر و ظریف در سه دور گفت و گو در چه زمینه ای بحث کردند؟ 

© وزارت خارجه افغانستان اتمر و ظریف در سه دور گفت و گو در چه زمینه ای بحث کردند؟ 
اتمر و ظریف در سه دور گفت و گو در چه زمینه ای بحث کردند؟  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزیر امور خارجه ایران و سرپرست وزارت خارجه افغانستان امروز در تهران در سه دور گفت‌وگو ضمن رایزنی درباره مناسبات دوجانبه، توافق کردند سند جامع همکاری‌های دو کشور حداکثر تا سه ماه آینده نهایی شود.
حنیف اتمر با وزیر خارجه ایران در تهران دیدار کرد - اسپوتنیک افغانستان
حنیف اتمر با وزیر خارجه ایران در تهران دیدار کرد

به گزارش اسپوتنیک، وزارت خارجه ایران درباره دیدار و گفت و گوی وزیر خارجه ایران و سرپرست وزارت خارجه افغانستان نوشت: حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان که امروز (یکشنبه) در رأس هیأتی سیاسی، اقتصادی و امنیتی به ایران آمد پیش از ظهر امروز در ساختمان شماره یک وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مهمان محمد جواد ظریف بود.

دو طرف در سه دور گفت‌وگو آخرین تحولات روابط دوجانبه از جمله همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی،  مرزی، شهروندان و پناهجویان، حمل و نقل و دیگر موضوعات مورد علاقه را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار دادند.

سند جامع همکاری‌های جامع دو کشور از جمله محورهای این گفت‌وگو بود و قرار شد حداکثر تا سه ماه آینده نهایی شود. 

هیأت ۴۵ نفره بلندپایه کشور همسایه افغانستان طی امروز و فردا در قالب هشت کمیته توافقات وزرای امور خارجه دو کشور را مورد بررسی و پیگیری قرار خواهند داد.

وزارت خارجه افغانستان نیز امروز در بیانیه‌ای درباره این دیدارها اعلام کرد: وزرای خارجه دو کشور در مورد حوادث ناگوار اخیر برای شهروندان افغانستان، پیگیری تحقیقات، راه‌های حل برای جلوگیری از تکرار آن بحث و گفت‌وگو کرده‌ و همچنین تقویت و توسعه همکاری‌های همه‌جانبه و برنامه کمیته‌های کاری سند همکاری‌های جامع بین دو کشور از دیگر موضوعات مطرح در دیدار دو طرف بوده‌ است.

سید رسول موسوی دستیار وزیر خارجه و مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه دیروز در گفت‌وگویی به تشریح اهداف این سفر پرداخت و گفت: هیأت ۴۵ نفره از جمله وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان و شماری از معاونان و مدیران کل از دستگاه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی اطلاعاتی، امنیتی، مرزی و کنسولی آقای اتمر را در این سفر همراهی می‌کنند.

وی این سفر را یک سفر سیاسی و به منظور طراحی آینده روابط دو کشور و بررسی مسائل بین دو کشور برشمرد و افزود: پس از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، برخی از مسائل سیاسی درون افغانستان، تشکیل دولت در این کشور را یک مقدار با تاخیر مواجه کرد که خوشبختانه پس از حل مسائل سیاسی، دولت جدید افغانستان تشکیل شد.

موسوی به تماس‌ تیلیفونی روحانی و اشرف غنی اشاره کرد و گفت: بعد از این تماس‌ها، آقای اتمر به ایران سفر می‌کند و مجموعه‌ای از مباحث موجود بین دو کشور که در رأس آن سند جامع همکاری‌های دو کشور است که برای مدتی متوقف شده بود، دوباره آغاز می ‌‌شود.

مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه همچنین افزود: مجموعه مسائلی دیگر از جمله کمیسیون مشترک اقتصادی، کمیسیون مرزی و موارد مختلف در این سفر مورد بحث و گفت‌وگو بین دو طرف قرار می‌گیرد.

به گزارش فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز دیروز (شنبه) از سفر حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در راس یک هیأت بلندپایه سیاسی، اقتصادی، امنیتی در روز یکشنبه اول تیرماه به کشورمان خبر داد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه این هیأت در طول دو روز حضور خود در کشورمان ضمن ملاقات با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سایر مقامات کشورمان در موضوعات مختلف و در چارچوب کار گروه‌های سند همکاری‌های جامع ایران و افغانستان، همکاری‌های اقتصادی، همکاری‌های مرزی، همکاری‌های مربوط به شهروندان افغانستان، همکاری‌های رسانه‌ای، همکاری‌های امنیتی، همکاری‌های بهداشتی و کار گروه همکاری‌های آب و انرژی دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

گفتنی است این اولین سفر اتمر به ایران در این سمت است. او پیش از این به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان به ایران سفر کرده بود.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان پیش از این از سفر «محمد حنیف اتمر»سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان به تهران خبر داده بود.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش از این درباره گفته بود: احتمال می‌دهم در آینده نزدیک نیز یک هیأتی نه برای موضوع حوادث پیش آمده در هریرود و یزد، بلکه برای بحث روابط دوجانبه، توسعه و تعمیق روابط و به خصوص در حوزه اقتصادی به ایران سفر کنند که احتمال دارد در حاشیه این سفر این مباحث مطرح شود که اطلاع رسانی خواهد شد.

به گزارش فارس، در پی اختلافات سیاسی پیش آمده در افغانستان که در نهایت به توافق منجر شد، ایران در راستای حل این اختلافات تلاش‌های زیادی صورت داد از اعزام هیأت به سرپرستی محمدابراهیم طاهریان‌فرد نماینده ویژه وزیر خارجه ایران و گفت‌وگوهای تلفنی محمدجواد ظریف با حنیف اتمر، اشرف غنی و عبدالله عبدالله.

اخیرا و در پی حوادث پیش آمده در هریرود و یزد که به جان باختن تعدادی از اتباع افغانستان منجر شد، محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران سفری به کابل داشت و با مقامات افغانستان در این خصوص بحث و گفت‌وگو کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала