افزایش لخته‌ خون در شریان‌ بیماران مبتلا به ویروس كرونا

© Flickr / NIAID افزایش لخته‌ خون در شریان‌ بیماران مبتلا به ویروس كرونا
  افزایش لخته‌ خون در شریان‌ بیماران مبتلا به ویروس كرونا        - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که بروز لخته خون در شریان‌های پای بیماران مبتلا به کووید، بیش از سایر بیماران پیش‌ می‌آید و می‌تواند عوارض منفی بسیاری در پی داشته باشد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از مدیکال‌اکسپرس، وبروس كرونا، با بروز لخته‌های خون در شریان‌های پا ارتباط دارد.

 بررسی جدید پژوهشگران "مرکز پزشکی مونته فیور" (Montefiore Medical Center) آمریکا نشان می‌دهد بیماران مبتلا به کووید که نشانه‌هایی مانند کمبود ذخیره خون در آنها دیده می‌شود، بیش از بیمارانی که به کووید مبتلا نیستند، در معرض خطر قطع عضو یا مرگ قرار دارند.

ارتباط میان کووید و وجود لخته‌های خون در شریان‌های ریوی، در پژوهش‌های بسیاری اثبات شده است اما اطلاعات کمی در مورد ارتباط میان کروناویروس و ترومبوز شریان‌های اندام تحتانی وجود دارد.

در چنین شرایطی، لخته های خون در شریان‌ها به وجود می‌آیند و مانع از جریان یافتن و رسیدن اکسیژن به اندام تحتانی می‌شوند.

پژوهشگران طی دوره اوج کووید، در نیویورک، مشاهده کردند که تعداد بیماران مبتلا به ترومبوز شریانی افزایش یافته است. این بیماران، با نشانه‌هایی مانند سردی، درد و تغییر رنگ در پاهایشان به بیمارستان مراجعه می‌کردند.

افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان؛ 159 مورد در یک شبانه‌روز - اسپوتنیک افغانستان
افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان؛ 159 مورد در یک شبانه‌روز

افزایش تکان‌دهنده آمار چنین بیمارانی، پژوهشگران را بر آن داشت تا ارتباط میان وبروس كرونا و ترومبوز شریانی را دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهند.

"اینسا گلدمن" (Inessa Goldman)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما در بررسی‌های خود دریافتیم که ترومبوز شریانی ناشی از کووید می‌تواند پیامدهایی مانند قطع عضو یا مرگ را در پی داشته باشد.

وی افزود: از آنجا که آمار مبتلایان وبروس كرونا، در سراسر جهان رو به افزایش است، پزشکان باید به ارتباط میان وبروس كرونا و بروز ترومبوز شریانی توجه بسیاری داشته باشند. اگر این مشکل به موقع تشخیص داده شود، امکان حفظ اعضای بدن بیمار و پیشگیری از نیاز به قطع عضو فراهم خواهد شد.   

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала