جرگه مشورتی صلح ‌از زبان شرکت‌کنندگان

© ارگ ریاست جمهوری جرگه مشورتی صلح ‌از زبان شرکت‌کنندگان
جرگه مشورتی صلح ‌از زبان شرکت‌کنندگان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس جمهور افغانستان امروز در آغاز جرگه بزرگ مشورتی گفت، که رهایی 400 زندانی باقی‌مانده طالبان صلاحیت من نیست.

به گزارش اسپوتنیک، خبرنگار ما امروز با چند تن از اشتراک کنندگان جرگه بزرگ مشورتی که برای سرنوشت 400 زندانی طالبان در کابل برگزار می شود، مصاحبه انجام داده که خدمت شما تقدیم است. 

محمد اشرف غنی در آغاز جرگه بزرگ مشورتی امروز گفت، که ما به صلح و ثبات پایدار نیاز داریم، طالبان لیست 5 هزار طالب را به ۵ هزار نام و چهره مبدل کرده‌است. ما تا حال 5100 زندانی طالبان را رها کرده‌ایم.

غنی می گوید، که کشورهای منطقه از تلاش های صلح حمایت کرده اند و نیز کشورهای همسایه از ادامه جمهوریت در افغانستان پشتیبانی می کنند و جمهوریت در کشور باقی خواهد ماند.
غنی می افزاید، که کار چندین پروژه برق رسانی، ترانزیت و آبرسانی زیر کار است، اما تطبیق پروژه های بزرگ انکشافی نیازمند صلح و امنیت است. غنی همچنان از تلاش های ایالات متحده امریکا برای تأمین صلح در افغانستان ستایش می کند و می گوید، که صلح در افغانستان ملی خواهد بود.
به گفته او حکومت در توافق نامه دوحه هیچ توافق برای رهایی 5000 زندانی نداشت، اما این زندانیان را بخاطر صلح رها کرده است.
رئیس جمهور افغانستان می گوید، که بر بنیاد قانون اساسی رهایی 400 زندانی از صلاحیت های رئیس جمهور نیست و این 400 تن دوسیه های سنگین دارند، به گفته او طالبان پذیرفته اند که با رهایی این زندانیان تا 3 روز گفت و گوهای صلح را با حکومت آغازمی کنند.
غنی گفت، که بخاطر بن بست روند صلح و حل مسأله رهایی 400 زندانی، جرگه بزرگ مشورتی را فراخوانده است و به باور جامعه جهانی هرچه زودتر حکومت تصمیم بگیرد، گفت و گوهای صلح آغاز خواهد شد.
غنی هم چنان می گوید، که طالبان یک واقعیت کشور استند و این مسئولیت حکومت است که یک راه حل سیاسی را برای معضل کنونی در کشور پیدا کند.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала