کابل‌ بانک نو با بانک ملی افغان ادغام می‌شود

© Photo / social mediaکابل‌ بانک نو با بانک ملی افغان ادغام می‌شود
کابل‌ بانک نو با بانک ملی افغان ادغام می‌شود - اسپوتنیک افغانستان
مسوولان وزارت مالیۀ افغانستان می‌گویند که «کابل بانک نو» با «بانک ملی افغان» ادغام می‌شود.

به گزارش اسپوتنیک، به گفتۀ مسوولان وزارت مالیه ، کارهای ابتدایی برای ادغام این دو بانک انجام شده و کار روی موارد تخنیکی و قانونی آن ادامه دارد.

شمروز مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار می‌گوید که مدغم‌سازی کابل بانک نو با بانک ملی افغان، یکی از تعهدات حکومت افغانستان در برنامه تسهیل اعتباری جدید با صندوق وجهی جهانی پول می‌باشد و قرار است این دو بانک حداقل تا میانه‌های سال 2021 میلادی، مدغم شوند.

وزارت مالیه افغانستان - Ministry of Finance - اسپوتنیک افغانستان
انتقال 800 میلیون افغانی از عواید بانک ملی به وزارت مالیه

سخنگوی وزارت مالیه در پاسخ به این پرسش که «پس از ادغام کابل بانک نو با بانک ملی افغان سرنوشت بدهکاری و کارمندان کابل بانک نو چه خواهد شد؟» جزئیاتی نمی‌دهد، اما می‌گوید که پس از بررسی سیستم‌ها، منابع بشری و چارچوب جدید منابع بشری، بانکی که از ادغام این بانک‌ها شکل می‌گیرد، در باره سرنوشت کارمندان آن تصمیم خواهد گرفت.

کابل بانک در سال 2004 میلادی ایجاد و اما پس از 6 سال فعالیت، درگیر بحران شد و بانک مرکزی افغانستان در سال 2010 میلادی مدیریت آن را به عهده گرفت و نامش را نیز از «کابل بانک» به «کابل بانک نو»، تغییر داد.

آن‌چه که در این مدت نگذاشت کابل بانک نو با مدیریت جدید آن دو باره سر پا شود، بدهکاری‌های هنگفت و ورشکسته‌گی دور از انتظارش بود.

با گذشت 9 سال، مدیریت جدید «کابل بانک نو» تصمیم گرفته است که این بانک را با بانک ملی افغان ادغام کند. مسئولان وزارت مالیه دلیل این‌کار را موثریت کاری بانک‌های دولتی عنوان می‌کنند.

خواستیم در این باره دیدگاه مسئولان کابل بانک نو و بانک ملی افغان را نیز داشته باشیم، اما آنان حاضر به گفت‌وگو در این باره نشدند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала