چهار انفجار در یک‌روز در کابل؛ پایتخت‌ نشینان: حکومت در تامین امنیت ناکام است

© Sputnik / JAKچهار انفجار در یک‌روز در کابل؛ پایتخت‌ نشینان: حکومت در تامین امنیت ناکام است
چهار انفجار در یک‌روز در کابل؛ پایتخت‌ نشینان: حکومت در تامین امنیت ناکام است - اسپوتنیک افغانستان
در هفته‌های اخیر تقریبأ همه‌روزه کابل گواه یک یا چند انفجار برخاسته از ماین‌های مقناطیسی است – رویدادهایی‌که باشنده‌گان کابل را به‌شدت نگران کرده‌است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، در تازه‌ترین مورد، صبح امروز شنبه چهار انفجار در حوزه‌های هفتم، چهارم و پنجم کابل رخ دادند. انفجار در حوزۀ هفتم، بر یک موتر نوع «کرولا» انجام شد. انفجار در حوزۀ چهارم هم یک رنجر پولیس را هدف قرار داد. انفجار سومی هم ماین کنار جاده بود. انفجار چهارمی، پس از چاشت امروز در مربوطات حوزۀ دوم امنیتی شهر کابل رخ داد.

در این رویدادها یک غیرنظامی جان باخت و شش تن دیگر زخمی شده‌اند.

در دو رویداد دیگر، امروز افراد مسلح ناشناس یک فرماندۀ بخش لوژستیک وزارت دفاع ملی را با راننده‌اش در کابل کشتند.

روز گذشته نیز چهار افسر ارتش در پغمان تیرباران شدند.

گزارش های تایید ناشده از انفجار در گردنه ای باغ بالا - اسپوتنیک افغانستان
انفجار در گردنه ای باغ بالا

پایتخت نشینان، نهادهای امنیتی را به ناکامی در جلوگیری از این رویدادها متهم می‌سازند.

صفی‌الله، باشندۀ کابل گفت: «پولیس ما نمی‌تواند خدمت کنند.. نیروهای امنیتی نمی‌توانند امنیت را درست بگیرند».

محی‌الدین، باشندۀ دیگر کابل نیز افزود: «دولت توانایی ندارد که تشخیص بدهد چه کسانی ماین مقناطیسی را در موتر های کارمندان حکومت جاسازی می‌کند».

دو روز پیش نیز کابل گواه دو انفجار میان مقناطیسی بود. در این انفجارها دو تن جان باختند و دو تن دیگر زخمی شدند.

شماری از نظامیان پیشین، شناسایی نشدن عاملان این انفجارها را پرسش برانگیز می‌دانند و می‌گویند که مسؤولان ارشد نهادهای امنیتی به دلیل ناتوانی‌های مدیریتی باید از مقام‌های شان کنار بروند.
اسدالله ندیم، نظامی پیشین بیان داشت: «تدابیر امنیتی که توسط مسوولان امنیتی در شهر و در دیگر نقاط برنامه‌ریزی شده بود، کاملاً خیالی است».

عتیق‌الله امرخیل، نظامی پیشین نیز اظهار داشت: «اگر کسی از این وطن است، این وطن و مردم خود را دوست دارد، همین امروز باید استعفا بدهد و بگوید که میثاق طرح شده را عملی کرده نتوانستیم».

با این همه، طارق آرین، سخن‌گوی وزارت امور داخله می‌گوید که این رویدادها بررسی می‌شوند: «نخستین یافتۀ ما این است که این رویکرد، رویکرد تروریستی است و عاملان با گروه‌های تروریستی دارند، مخصوصاً طالبان».

این همه در حالی است که به گفتۀ مردم، ولسوالی‌های شمال کابل گواه حضور گستردۀ طالبان استند. روز گذشته طلوع‌نیوز گزارشی نشر کرد که بربنیاد آن در هفته‌های اخیر ده‌ها خانواده از ولسوالی‌های شکر دره و گل‌دره خانه‌های شان را بدلیل تهدید طالبان ترک کرده‌اند و به کابل آمده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала