برخورد پیوندهای عربستان و پاکستان به دست انداز

© AFP 2022 / Bandar AL-JALOUD / Saudi Royal Palaceبرخورد پیوندهای عربستان و پاکستان به دست انداز
برخورد پیوندهای عربستان و پاکستان به دست انداز - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
 اکنون پیوندهای پاکستان و عربستان در مسیر خود به دست انداز برخورد کرده است.
آیا عربستان سعودی در تلاش کودتا در پاکستان است؟ - اسپوتنیک افغانستان
آیا عربستان سعودی در تلاش کودتا در پاکستان است؟

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، یک اندیشکده امریکایی با نشر مقاله ای فراز و فرود پیوندهای عربستان و پاکستان را بررسی کرده است.

این مقاله که به قلم مدیحه افضل عضو برنامه سیاست خارجی مرکز دیوید رابن استین اندیشکده بروکینگز نوشته و در وبسایت این اندیشکده منتشر شد، آمده است: در هفته‌های اخیر، روابط برادرانه پاکستان و عربستان به دست انداز برخورد کرده است دو کشوری که دهه‌ها از روابط نزدیک اقتصادی، سیاسی و نظامی برخوردار بودند.

این اندیشکده دلیل این تغییر در روابط را درخواست شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه عربستان از ریاض برای ایفای نقش در مورد مسئله کشمیر و دعوت برای برگزاری نشست ویژه سامان همکاری‌های اسلامی درباره این موضوع دانسته و نوشت: بنا بر گزارش‌های خبری، این درخواست ماه‌ها ناراحتی و خشم موجود در اسلام‌آباد علیه عدم اقدام عربستان در مسئله کشمیر را عیان کرد. قریشی در عین حال گفت، که اگر عربستان درخواست این نشست میان وزرای خارجه شورای همکاری را مطرح نسازد، پاکستان به سراغ دیگر کشورهای اسلامی از جمله مالزیا، ترکیه و ایران خواهد رفت که در کنار اسلام‌آباد هستند و نسبت به مسئله کشمیر ابراز نگرانی کرده‌اند.

در ادامه این گزارش با اشاره به اقدامات عربستان علیه پاکستان آمده است: عربستان بلافاصله وام یک میلیارد دالری که بخشی از وام سه میلیاردی بود که در نوامبر 2018 به پاکستان متعهد شده بود را پس گرفت. چین با پا پیش گذاشتن در این امر، وام جایگزین وام عربستان پیشنهاد کرد. ضمن این که خط اعتباری 3.2 میلیارد دالری نفتی عربستان از زمان انقضای آن یعنی ماه می 2020 تاکنون تمدید نشده است.

این اندیشکده با اشاره به پیشینه پیوندهای پاکستان با عربستان که بارها به اقتصاد پاکستان کمک کرده، آمده است که نفوذ عربستان در این کشور در دهه‌های گذشته افزایش یافته و تامین مالی مدارس امور دینی در این کشور منجر به صادرات وهابیت در پاکستان شده است.

بنا بر این گزارش، پاکستان همچنین سعی کرده رابطه خوبی با ایران داشته باشد و حتی برای ایجاد توازن در روابط با ایران و با وجود اینکه در سال 2015 از عربستاان وام دریافت کرده بود از اعزام نیرو به یمن به آنگونه که عربستان درخواست کرده بود، خودداری کرد. پاکستان تلاش داشته که نقش متوازنی داشته و حتی تلاش‌هایی برای میانجیگری میان تهران و ریاض کرده است و عمران خان نیز در سخنان خود از سیاست خارجی مبتنی بر روابط محکم با کشورهای مسلمان سخن رانده است.

در ادامه این گزارش با اشاره به امتناع پاکستان به شرکت در اجلاس سران کشورهای اسلامی در کوآلالامپور و با وجود اعلام قبلی این کشور به شرکت در این اجلاس، نوشت که این اقدام در پاسخ به فشارهای عربستان صورت گرفت. با وجود این که مقامات عربستان اعمال فشار بر پاکستان را تکذیب می‌کنند اما قریشی در سخنانی که در ماه اگوست داشته به طور تلویحی عنوان کرد که انتظار دارد که عربستان خواستار نشست سازمان همکاری اسلامی شود چرا که پاکستان از نشست کوآلالامپور کنار کشید.

در این گزارش با اشاره به عدم تمایل عربستان به این دعوت، نوشت، که این تعلل را می‌توان به دلیل روابط نزدیک عربستان با هند دانست. تجارت دو طرف در سال به 27 میلیارد دالر می‌رسد در حالی که تجارت با پاکستان 3.6 میلیارد دالر است. معنی این امر بنا بر نظر تحلیلگران این است که عربستان نمی‌خواهد با تاکید بر مسئله کشمیر موجبات عصبانیت هند را فراهم کند و باید گفت که عربستان سعودی نسبت به مسئله برخورد چین با اقلیت اویغور نیز سکوت پیشه کرده است.

این اندیشکده در ادامه با طرح این سوال که آیا احتمال دارد، که قریشی این حرف‌ها را یکجانبه مطرح کرده باشد، نوشت که عوامل مختلفی دلالت بر این امر دارند که وی به خودی خود این موضع را اتخاذ نکرده است و بعید به نظر می‌رسد که قریشی بدون تایید صریح اسلام آباد این سخنان را مطرح کرده باشد اما حرف‌های وی ممکن است یک تاکتیک پرریسک برای اعمال فشار بر عربستان باشد که نتیجه عکس داشته است.

در ادامه این گزارش با اشاره به سفر قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد کل ارتش پاکستان به عربستان در 17 اگوست و اظهاراتی که برای کاهش تنش‌ها مطرح شد، آمده است: اگر این دیدار، سفری برای کنترل آسیب روابط بود معلوم نیست که موثر بوده باشد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала