کشف بزرگ‌ترین و عجیب ترین برخورد دو سیاه چاله

© Photo / LIGO/Caltech/MIT/Sonoma State (Aurore Simonnet)کشف بزرگ‌ترین و عجیب ترین برخورد دو سیاه چاله
کشف بزرگ‌ترین و عجیب ترین برخورد دو سیاه چاله  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
بیش از 7 میلیارد سال قبل دو سیاه‌چاله عظیم که در حال چرخش به دور هم بودند در نهایت به هم برخورد کرده و ادغام شدند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از digiato، این بزرگ‌ترین برخورد دو سیاه‌چاله است که تاکنون کشف شده است. اما در عین حال اولین باری است که دو سیاه‌چاله با هم برخورد می‌کنند و یک سیاه‌چاله متوسط را ایجاد می‌کنند.

 ناپدید شدن سیاه چاله اخترشناسان را به حیرت واداشت - اسپوتنیک افغانستان
ناپدید شدن سیاه چاله اخترشناسان را به حیرت واداشت

جرم یکی از سیاه‌چاله‌ها 66 برابر خورشید بوده در حالی که دیگری جرمی 85 برابر خورشید داشته است. این دو سیاه‌چاله به مرور به هم نزدیک شده‌اند و با سرعت چندین بار در ثانیه به دو هم چرخیده‌اند. در نهایت با برخورد با هم انرژی عظیمی ایجاد شده که شوک آن به در تمامی کیهان منتشر شده است. نتیجه این اتفاق ایجاد سیاه‌چاله‌ای با جرم 142 برابر خورشید بوده است.

تا پیش از این دانشمندان تنها موفق به کشف و مشاهده غیر مستقیم سیاه‌چاله‌ها در دو اندازه متفاوت شده بودند؛ یکی با جرم بین 5 تا 100 برابر خورشید و دیگر سیاه‌چاله‌های بسیار بزرگ. برای مدت‌ها دانشمندان در تلاش برای مشاهده سیاه‌چاله‌هایی با جرم متوسط بین 100 تا 1000 برابر خورشید بودند و با این کشف برای اولین بار تولد سیاه‌چاله‌ای با این جرم تشخیص داده شد.

این کشف می‌تواند دلیل شکل کیهان را توضیح دهد و مشخص کند که چرا شاهد تمرکز نسبتا شدید سیاه‌چاله‌های کوچک در برخی بخش‌ها و نیز چند سیاه‌چاله بزرگ در مرکز کهکشان هستیم. یکی از تئوری‌های مطرح در مورد این که چرا سیاه‌چاله‌های بسیار بزرگ تا این اندازه رشد کرده اند این است که سیاه‌چاله‌های کوچکتر به مرور با هم ترکیب شده‌اند تا در نهایت سیاه‌چاله‌ای بزرگ را ساخته‌اند. ولی در صورتی که این تئوری صحت داشت باید شاهد سیاه‌چاله‌های با اندازه متوسط هم بودیم. کشف اخیر نشان داد که این تئوری می‌تواند درست باشد؛‌ چرا که یک سیاه‌چاله متوسط مشاهده شد که خود از ترکیب دو سیاه‌چاله کوچک ایجاد شده است.

کشف اخیر به واسطه امواج گرانشی ضعیف تولید شده توسط سیاه‌چاله انجام شده. البته این امواج در ابتدا بسیار قدرتمند بوده‌اند اما به مرور زمان پس از رسیدن به ما ضعیف شده‌اند. کشف این امواج توسط رصدخانه‌های لیگو و ویرگو در ایالات متحده و ایتالیا ممکن شده است. «سالواتوره ویتاله»، استادیار در آزمایشگاه لیگو که در این پروژه دخیل بوده معتقد است که در آینده هم مشابه این ادغام‌ها را مشاهده خواهیم کرد. در حال حاضر این دو رصدخانه فرایند به روز رسانی را سپری می‌کنند اما در سال 2021 با ابزارهای حساس‌تر احتمالا قادر به مشاهده موارد بیشتری خواهند بود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала