گفت و گوی تیلیفونی اتمر با ظریف 

© رخنامه وزارت خارجه گفت و گوی تیلیفونی اتمر با ظریف 
گفت و گوی تیلیفونی اتمر با ظریف  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ایران از آغاز مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان استقبال و پشتیبانی کرد.
اتمر و ظریف در سه دور گفت و گو در چه زمینه ای بحث کردند؟  - اسپوتنیک افغانستان
اتمر و ظریف در سه دور گفت و گو در چه زمینه ای بحث کردند؟ 

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه افغانستان امروز ۲۵ سنبله ۱۳۹۹ نوشت: محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، عصر امروز با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از طریق تیلیفون صحبت و تبادل نظر کرد. در آغاز، اتمر افزون بر ابراز سپاس از کمک های دوامدار ایران به افغانستان در عرصه های مختلف و حمایت آن کشور از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستانی ها، در مورد آخرین تحولات کشور از جمله مذاکرات صلح، صحبت کرد.
در ادامه این خبرنامه آمده است، که اتمر با تأکید بر نقش مهم کشورهای همسایه به ویژه ایران در کامیابی مذاکرات صلح، کاهش خشونت و آتش‌بس فوری را برای موفقیت مذاکرات مهم و اساسی خوانده، خواهان ادامه حمایت ایران از این خواست برحق دولت و مردم افغانستان شد.
سپس، وزیر امور خارجه ایران با ابراز خرسندی از آغاز مذاکرات صلح در دوحه یکبار دیگر از حمایت همه جانبه ایران از این مذاکرات به وزیر امور خارجه کشور اطمینان داده، اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران، برای موفقیت و کامیابی روند صلح افغانستان از هیچ نوع تلاش و همکاری با دولت و مردم افغانستان، دریغ نمی‌ورزد.
در ادامه، هر دو جانب راجع به اهمیت اجماع منطقه‌ای و جهانی برای حمایت از مذاکرات صلح، کاهش خشونت ها و آتش بس فوری، نقش همکاری کشورهای همسایه و منطقه در موفقیت روند صلح، همکاری های دو جانبه در عرصه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی، نهایی سازی سند جامع همکاری های راهبردی میان دو کشور، پروژه خط آهن خواف – هرات و موضوعات مرتبط دیگر، صحبت و تبادل نظر کردند.
وزارت خارجه افغانستان افزوده است، که در اخیر، اتمر با تأکید بر اهمیت همکاری های جمهوری اسلامی ایران با افغانستان در عرصه های مختلف و اهمیت حمایت آن کشور از پروسه صلح افغانستان و با اشاره به همکاری های اقتصادی و تجارتی میان دو کشور اظهار داشت که کار روی نهایی سازی سند جامع همکاری های راهبردی میان دو کشور و عملی سازی پروژه خط آهن خواف – هرات، ادامه دارد.

یادآوری می کنیم، که گفت و گوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان چند روز است که در قطر آغاز گردیده است. 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала