چرا ساختن طرزالعمل در مذاکرات صلح به درازا کشیده‌است؟

© REUTERS / Ibraheem al Omariچرا ساختن طرزالعمل به درازا کشیده‌است؟
چرا ساختن طرزالعمل به درازا کشیده‌است؟ - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
از آغاز نخستین نشست مذاکرات میان افغانان حدود 9 روز می‌گذرد؛ اما هنوزهم هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان موفق نشده‌اند که طرزالعمل مذاکرات رسمی صلح را بسازند.

به گزارش اسپوتنیک، با گذشت بیش از یک هفته از آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت و طالبان در قطر، هنوز طرزالعمل این مذاکرات ترتیب نشده‌است.  

این طرزالعمل که قرار است بیست‌وچند ماده داشته باشد، شامل بعضی موارد اختلافی است که 44 عضو هیئت‌های دوطرف را برای 9روز درگیر خود ساخته‌است. 

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی گفت: «بر سر طرزالعمل و موارد اختلافی که مانده‌اند، بحث جریان دارد. امیدواری ما این است که هرچه زودتر این مسله نهایی شود.»

نشست قطر - اسپوتنیک افغانستان
مذاکره در قطر جنگ در افغانستان؛ مردم هم‌چنان قربانی می‌دهند

از سوی دیگر،سخنگوی هیأت مذاکره‌کننده دولت نیز گفته است که نشست گروه‌های تماس هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان عصر روز یک‌شنبه، ( 30 سنبله) در دوحه برگزار شده است.

به گفته وی در این نشست کاری که چند ساعت دوام کرد، روی طرزالعمل مذاکرات صلح افغانستان بحث شده است.

به گفته او، پیش‌رفت‌هایی در زمینه حل موارد اختلافی به دست آمده است و به‌زودی طرزالعمل مذاکرات صلح نهایی می‌شود.

محمدنعیم وردک؛ سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در توییتی، ابراز امیدواری کرده است که در مورد «نکات باقی‌مانده تفاهم مشترک» به دست آید و نشست‌های بعدی آغاز شود.

مذاکرات بین‌الافغانی روز شنبه، ( 22 سنبله) آغاز شد. با گذشت بیش از یک هفته، هنوز طرزالعمل پیش‌برد مذاکرات تهیه نشده‌است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала