کشف آنتی بیوتیک طبیعی در روسیه

© Sputnik / Maksim Bogodvid /  مراجعه به بانک تصاویر کشف آنتی بیوتیک طبیعی در روسیه
 کشف آنتی بیوتیک طبیعی در روسیه - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دانشمندان دانشگاه دولتی شهر تیومن یک آنتی بیوتیک طبیعی یونیورسال را کشف کرده اند که بر مقاومت عوامل بیماری زا در برابر دارو غلبه می کند

به گزارش اسپوتنیک، متن تحقیقات دانشمندان در مجله Applied Biochemistry and Microbiology منتشر شده است.

این دانشمندان روس ادعا می کنند که ماده کشف شده به مبارزه موثر با بیشتر بیماری های عفونی ناشی از باکتری و سمارق/قارچ در انسان و حیوانات کمک خواهد کرد.

در مقاله منتشره خاطر نشان میشود که یکی از وظایف علم داروسازی یافتن چنان آنتی بیوتیک های طبیعی است که بتوانند در برابر میکروارگانیسم ها با مقاومت چند دارویی (MDR) یا مقاومت مطلق (XDR) در برابر آنتی بیوتیک های موجود در بازار مبارزه کنند.

پژوهشگران دانشگاه دولتی تیومن اولین کسانی در جهان هستند که توانایی منحصر به فرد پپتید امریسیلیپسین A، گرفته شده از سمارق میکرولیایی Emericellopsis alkalina را نشان دادند. به گفته متخصصان، این ماده از توانایی باکتری ها برای تشکیل لایه بیولوژیک جلوگیری کرده و باعث از بین رفتن مقاومت این عوامل بیماری زا در برابر آنتی بیوتیک ها می شود.

دانشمندان روس توضیح دادند، ویژگی اصلی درمانی ماده مورد مطالعه یونیورسال بودن اثر آن است. نه تنها انواع باکتری های MDR و XDR بلکه عملاً هر یوکاریوت بیماری زا، به عنوان مثال سمارق های سلول های کوچک و مخمر در برابر آمریسیلیپسین A بی دفاع هستند.

سازمان جهانی صحت از موفقیت یک دارو برای درمان مبتلایان کرونا شدید خبر داد - اسپوتنیک افغانستان
سازمان جهانی صحت از موفقیت یک دارو برای درمان مبتلایان کرونا شدید خبر داد

یوگنی راگوژین، پژوهشگر ارشد در آزمایشگاه مقاومت ضد میکروبی X-BIO در دانشگاه دولتی تیومن می گوید "امریسیلیپسین A از طریق مکانیسم های مختلف مولکولی بر روی یوکاریوت ها و پروکاریوت ها اثر می گذارد. یوکاریوت ها – سمارق ها و سلول های توموری - به دلیل تخریب غشای سلولی توسط پپتید می میرند و مقاومت پروکاریوت ها با جلوگیری از تشکیل بیوفیلم ها از بین می رود".

به گفته دانشمندان روسیه، از جمله آسیب هایی که امریسیلیپسین A برای مقابله با آنها در نظر گرفته شده، تومورها و همچنین انواع عفونت های باکتریایی و سمارقی است.

به گفته متخصصان دانشگاه دولتی تیومن، امریسیلیپسین A هم به عنوان یک عامل درمانی مستقل و هم به عنوان عنصری از داروهای پیچیده، یک آنتی بیوتیک امیدوار کننده است. درمان با استفاده از آن می تواند از طریق تزریق یا به صورت موضعی - با درمان مستقیم بافت آسیب دیده انجام شود.

تیم دانشمندان در آیند قصد دارند از کار با مدل های سلولی به آزمایش لابراتواری داروی جدید روی بیاورند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала