ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

واکنش وزرای خارجه روسیه و ترکیه در مورد قره باغ

© AFP 2021 / Adem Altanسرگی لاوروف و چاووش اغلو
سرگی لاوروف و چاووش اغلو - اسپوتنیک افغانستان
امروز وزیران خارجه روسیه و ترکیه طی تماس تلیفونی درگیری قره باغ را بررسی نمودند.

به گزارش اسپوتنیک، سرگی لاوروف و چاووش‌اوغلو وزیران امور خارجه روسیه و ترکیه در گفتگوی تلیفونی در خصوص توقف عاجل خصومت در قره باغ صحبت نمودند.

لاوروف و چاووش اوغلو طی تماس تلیفونی بر لزوم توقف هر چه زودتر درگیری های نظامی در قره باغ تاکید کردند، پیشتر سران روسیه، امریکا و فرانسه به عنوان رؤسای مشترک گروپ مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیانیه مشترکی خواستار توقف درگیری های نظامی میان باکو و ایروان و آغاز گفتگوهای بدون پیش شرط میان طرفین شدند.

ارمنستان: ترکیه در جنگ قره باغ حضور دارد - اسپوتنیک افغانستان
ارمنستان: ترکیه در جنگ قره باغ حضور دارد

قابل ذکر است که وزیران بر عدم قابل قبول بودن درگیری شبه نظامیان سایر مناطق در درگیری تأکید کردند.

وزارت خارجه روسیه خبر داده است:"تشدید تنش در اطراف قره باغ کوهستانی کاملاً مورد بحث و بررسی قرار گرفت. وزرا از ادامه درگیری مسلحانه ابراز نگرانی جدی کردند ، و از توقف فوری جنگ صحبت کردند. بر عدم پذیرش دخالت گروه های مسلح غیرقانونی از مناطق دیگر در درگیری تأکید شد. تقاضا برای گام های بسیار متعادل از نظر ارائه کمک های سیاسی و دیپلماتیک به باکو مورد توجه قرار گرفت ".

در وزارت امور خارجه روسیه ذکر شده است:"آمادگی برای هماهنگی نزدیک اقدامات روسیه و ترکیه برای ایجاد ثبات در وضعیت به منظور بازگشت هرچه سریعتر حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی به یک کانال مذاکره صلح آمیز مجدداً تأیید شد. طرف روسی توجه خود را به تلاش های مشترک روسای گروه مینسک از جمله بیانیه مشترک روسای جمهور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه جلب کرد. از 1 اکتوبر 2020 ".

درگیری های میان باکو و ایروان درباره منطقه قره باغ از فوریه 1988 و از زمانی که منطقه قره ‌باغ جدایی خود را از آذربایجان اعلام کرد، آغاز شده است. در جریان درگیری‌های مسلحانه از سال 1992 تا 1994، آذربایجان کنترل منطقه قره ‌باغ و مناطق اطراف آن را از دست داد. از سال 1992 مذاکراتی برای دستیابی به راه ‌حل صلح‌آمیز درباره این درگیری تحت چارچوب گروه مینسک با ریاست مشترک روسیه، سازمان ملل و فرانسه آغاز شده است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала