ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

خلیلزاد: واشنگتن اشتباه شوروی را در افغانستان تکرار نمی‌کند

© Photo / U.S. Special Representative Zalmay Khalilzadخلیلزاد: واشنگتن اشتباه شوروی را در افغانستان تکرار نمی‌کند
خلیلزاد: واشنگتن اشتباه شوروی را در افغانستان تکرار نمی‌کند - اسپوتنیک افغانستان
 فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان گفت، که واشنگتن اشتباه شوروی را در افغانستان تکرار نخواهد کرد که در نهایت منجر به قدرت گرفتن طالبان شد.

تقاضای خلیل‌زاد از طرف‌های درگیر برای کاهش  در افغانستان   - اسپوتنیک افغانستان
تقاضای خلیلزاد از طرف‌های درگیر برای کاهش خشونت در افغانستان
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان هفته گذشته برای پایان دادن به بن بست وارد دوحه شد و دیدارهایی با اعضای هیات گفتگوکننده دولت افغانستان و طالبان داشت.
او در گفتگو با NPR گفت، در صورت شکست مذاکرات میان افغانستانی، ایالات متحده از این کشور نخواهد رفت.
خلیل زاد اظهار داشت، که واشنگتن اشتباه مشابه اتحاد جماهیر شوروی را که در سال ۱۹۸۹، ناگهان از افغانستان بیرون شد و در نتیجه منجر به یک جنگ داخلی ویرانگر شد و در نهایت منجر به قدرت گرفتن طالبان شد، تکرار نخواهد کرد.
این در حالیست، که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه مریکا برای صلح افغانستان، هفته گذشته با هر دو تیم مذاکره کننده صلح افغانستان در دوحه ملاقات کرده است. جزئیات ملاقات خلیل‌زاد با هیات مذاکره کننده دولت افغانستان تا حال روشن نیست، اما هیاتی از گروه طالبان در دیدار با آقای خلیل‌زاد یک بار دیگر تاکید کرده که توافقنامه این گروه با امریکا باید مبنای مذاکرات فعلی با هیات دولت افغانستان باشد.
تاکنون حدود سه هفته از مراسم افتتاحیه مذاکرات میان افغانستانی در قطر گذشته است، اما دو طرف روی تدوین اصولنامه مذاکرات بحث دارند. گروه‌های تماس هر دو هیات بیش از ده بار با هم دیدار داشته‌اند، اما به نتیجه ملموسی دست نیافته‌اند.
علت تاخیر هم دو خواسته طالبان گزارش شده است؛ طالبان خواهان آن شده‌اند که مذاکرات بر اساس توافقنامه این گروه با امریکا صورت گیرد و مذهب حنفی بنیاد مذهبی مذاکرات باشد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала