ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

دانش: توافقنامه امریکا با طالبان پایه حل اختلاف ها نیست

© facebookMedia office of The Second Vice President of Islamic Republic of Afghanistanدانش: توافقنامه امریکا با طالبان پایه حل اختلاف ها نیست
دانش: توافقنامه امریکا با طالبان پایه حل اختلاف ها نیست - اسپوتنیک افغانستان
معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفت، امروزه درافغانستان دوران سیاست جبر و اکراه سپری شده است.
سرور دانش - اسپوتنیک افغانستان
دانش: طالبان باید برای اعتماد سازی گام بردارد

به گزارش اسپوتنیک، دفتر رسانه ای معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نوشت: استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید، که ادعای جهاد از سوی گروه طالبان، پس از توافق این گروه با امریکا، بیش از هر زمان دیگر پوچ و بی معنا شده است.

دانش که امروز (شنبه، ۱۹ میزان) در نشستی در کابل سخنرانی می‌کرد، گفت طالبان اصرار دارند توافقنامه این گروه با امریکا مبنای مذاکرات و حل اختلافات در جریان مذاکرات باشد، در حالی که هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان بر قرآن و شریعت به‌عنوان مبنای حل اختلافات تأکید دارد.

به گفته‌ دانش، دولت و مردم افغانستان در دینداری و شریعت‌مداری صادق‌تر و پایبندتر از طالبان است.

وی تأکید کرد، که در منطق و استدلال و جستجوی راه حل بدیل برای حل قضایای اختلافی نیز هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان در موقعیت برتری قرار دارد.

معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان افزود، که منطق ادعای جهاد طالبان در حال حاضر پایان یافته، چنانچه در سال‌های گذشته نیز ادعای جهاد این گروه غیرواقعی و توجیهی برای ادامه خشونت بود.

دانش خاطرنشان کرد، که گروگان‌گیری و کشتن مردم عام، کشتن عالمان دین، انتحار در مساجد و تخریب مدارس، جاده‌ها و… نه تنها که جهاد نیست، بلکه ادعای جهاد طالبان علیه مسلمانان و جامعه اسلامی افغانستان بی‌خبری مطلق از شریعت و نص صریح قرآن و احکام سنت است.

وی نپذیرفتن آتش‌بس از سوی طالبان را نیز مخالفت آشکار با نص صریح قرآن دانست.

دانش با اشاره به  تبعیض طالبان در برابر زنان، پیروان مذاهب اسلامی و اقلیت‌های قومی در افغانستان گفت، که طالبان پیوسته از نص قرآن و شریعت سرپیچی کرده و در همه چیز به دیده تبعیض می‌نگرند.

دانش در بخش دیگری از سخنانش گفت که جمهوریت چتر و خانه مشترک تمام مردم افغانستان است و به همین خاطر، مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان در موقعیت بسیار برتر و منطق برتری قرار دارد.

به گفته‌ او، حاضرنشدن طالبان در میز مذاکره در سال‌های گذشته و تأکید بر استراتژی نظامی، بهانه‌جویی طالبان برای آغاز مذاکرات حتی پس از امضای توافق‌نامه صلح با امریکا، تشدید خشونت، ترور، آدم‌ربایی، باج‌گیری‌ها، نپذیرفتن آتش‌بس و به بُن‌بست کشاندن مذاکرات کنونی با «اصرار بیجا در مورد بعضی از موضوعات دستورالعمل مذاکره» دولت افغانستان را در یک جایگاه برتر و طالبان را از نگاه منطق در یک موضع دفاعی قرار داده است.

وی تأکید کرد، که همه باهم باید در تمام تحولات صلح، جنگ و مسایل ملی یک‌دست بوده و طالبان را به پذیرفتن آتش‌بس راضی کنیم.

یادآوری می کنیم، که نزدیک به یک ماه از آغاز رسمی گفت و گوهای صلح افغانستان در دوحه پایتخت قطر گذشته است، اما تاکنون هیأت‌های مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در مورد دستورالعمل رفتاری در جریان مذاکرات، به توافق نرسیده‌اند.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала