ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

10 کودک قاچاق شده افغان به مدرسه‌های پاکستان، به افغانستان برگردانده می‌شوند

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانا نیوز، عبدالحمید جلیلی، نماینده قنسولگری افغانستان که در جلسه دادگاه حضور داشت، به خبرنگاران گفت که کودکان از ولایت بدخشان افغانستان اند.

آقای جلیلی گفته است که این ده کودک به آکورا ختک توسط طالبان برای جذب در مدرسه های پاکستان قاچاق شده بودند.

وقار احمد ست، رئیس دادگاه عالی پشاور به قنسولگری افغانستان در این شهر دستور داده است این کودکان را به طور مصوون به والدین شان تسلیم کنند.

این دادگاه به مقام های پاکستانی نیز دستور داده است تا در این زمینه تحقیقات انجام داده و یافته های شان را با دادگاه ارایه کنند.

پولیس به دادگاه گفته است که این کودکان از ولایت بدخشان بدون اسناد به پاکستان قاچاق شده اند و در مدرسه ای در شهر آکورا ختک در نوشیرا جذب شده بودند.

روزنامه داون پاکستانی گزارش کرده است که یک افغان دارنده کارت مهاجرت درخواستی ای به حکومت داده و مدعی است از خانواده این کودکان است.

بر اساس گزارش این کودکان را او به پاکستان آورده و ادعا کرده است که این کودکان از سوی مدرسه ای در ختک برده شده و به او اجازه دیدن این کودکان را نیز نمی‌داده است.

پولیس به دادگاه گفته است که این کودکان به طور غیرقانونی به پاکستان آورده شده اند و هیچ سند معتبری ندارند، متقاضی نیز نمی تواند توضیح دهد که چگونه توانسته کودکان را به پاکستان وارد کند.

دادگاه عالی پشاور نیز به پولیس دستور بازداشت این فرد را داده و خواستار تحقیقات همه جانبه شده است.

زمانی که از شخص پرسیده شد چرا این کودکان – که همه ده سال و زیر ده سال اند – را به پاکستان آورده است، پاسخ داده که آن ها را برای فراگیری علوم دینی آورده است.

به هیات قضایی نیز گفته شده است که این کودکان به زنان پشتو و یا اردو بلدیت نداشته اند؛ از این رو برای آنان مترجم آورده شده بوده است.

مترجم نیز به دادگاه گفته است: «به نظر می‌رسد که تمام این کودکان ذهن شویی شده اند، آنان هر سوال را با هم پاسخ داده اند».

دادگاه مقام های پاکستانی را نیز زیر سوال برده که چگونه از قاچاق این کودکان نهادهای کشفی آگاه نشده اند.

 قاضی ست پرسید: «کودکان را از افغانستان به اینجا آورده اند و هیچ کس از این موضوع اطلاع ندارد. نهادهای کشفی چه کاری می‌کنند؟»

دادگاه همچنین به پولیس دستور داده است که کارمندان این مدرسه را نیز بازداشت کرده و از وجود سایر کودکان افغان در آن مرکز و یا سایر افراد نیز مطمین شودند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала