ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

امریکا با وسایل خود خارج می‌شود: «شوروی و امریکا قابل مقایسه نیستند»

© AFP 2021 / Delil Souleimanامریکا با وسایل خود خارج می‌شود: «شوروی و امریکا قابل مقایسه نیستند»
امریکا با وسایل خود خارج می‌شود: «شوروی و امریکا قابل مقایسه نیستند» - اسپوتنیک افغانستان
در حالی که قرار است نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شوند، بحث آیندهٔ پایگاه‌ها و وسایل نظامی آن‌ها به یک موضوع مهم بدل شده است.

نیویورک تایمز به نقل از یک دیپلمات آمریکایی نوشت: آمریکا تخریب پایگاه‌های کوچک و بزرگ نظامی خود را در سراسر افغانستان آغاز کرده و قرار است تا پایان سال جاری میلادی، ۴۰۰ پایگاه نظامی خود را در این کشور، تخریب کند.
اما از سوی دیگر دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا در یک تویت تازه بیان کرد که تا پایان سال روان میلادی تمام نیروهایش را از افغانستان بیرون خواهند کرد.
دولت وزیری سخنگوی پیشین وزارت دفاع در این مورد چنین می‌گوید.

«زمانیکه امریکایی ها از افغانستان بیرون می‌شوند باید به ترتیب بیرون شوند و در این کار عجله نکنند، تمام امکانات که وزارت دفاع افغانستان نیاز دارد باید آنرا تکمیل کنند، در پهلوی آن زمانیکه قوت های امریکایی ها از افغانستان بیرون میشوند در صورت که وسایل نظامی شان را برای نیرو های امنیتی افغان بگذارند بسیار کار خوب میشود مگر قبلاً در زمانیکه نیروهای امریکایی در انتقال مسوولیت های امنیتی امریکایی ها نیرو های خود را بیرون کردند این‌ها وسایل نظامی خود را به ارودی افغانستان تسلیم نکردند و با خود بردند و آنها دلیل اینکه چرا این وسایل را انتقال میدهند نیز گفتند که در تشکیل اردوی افغانستان این وسایل نظامی وجود ندارد و اردوی افغانستان را مطابق تشکیل کمک میکنیم، اما حالا این کمپ ها را که تسلیم میکنند تنها همان اتاق های خالی است وسایل نظامی خود را میبرند».
این مقام سابق وزارت دفاع افغانستان خواهان تخریب نشدن این پایگاه‌هاست:
«اگر این وسایل برای اردوی افغانستان تسلیم کنند کار بسیار خوب میشود بخاطر اینکه در جنگ ها اردوی افغانستان میتواند از آن استفاده کند در غیر آن شما ببیند که اردوی افغانستان بسیار ظرورت دارد و احتیاج به سلاح های توپچی سلاح های زرهی دار و به وسایل استخاراتی انجینیری و خصوصا در قوای هوایی اگر اینها این وسایل را بدهند اردوی افغانستان به پای ایستاده میشوند».
وی می‌گوید که درباره وسایل نیروهای خارجی در افغانستان با دولت افغانستان توافقی صورت نگرفته است:
«در این مورد هیچ توافق صورت نگرفته اما در انتقال مسوولیت های امنیتی توافق شده بود که زمانی آین ها خارج میشوند باید اردوی افغانستان را تجهیز و مسلح کنند اما این کار نیز صورت نگرفت و قواه هوایی و توپچی ما به پای ایستاد نشد اما به هر شکل که میشود باید اردوی افغانستان به پای ایستاده شود قهرمانی نیروهای امنیتی ما است که به قیمت جان و سرخود جنگ میکنند اما در غیر آن این وسایل و سلاح های که ضرور است در دسترس نیرو های اردو نیست. مثلن در قوای هوایی شما ببینید ما یک طیاره شکاری نداریم و یا هم طیاره های که مافوق سرعت باشند نداریم تنها هلیکوپتر و طیاره های A29 را داریم که این تکتیکیل استند ما طیاره های را نداریم که در ساحه اوپراتیفی از آن استفاده کنیم. طیاره های ما همان طیاره های سابق است و ما به طور کامل به پای ایستاده نشده و وسایط ثقیل نداریم».
او می‌گوید که اتحاد جماهیر شوروی در این زمینه رویکردی متفاوت داشت:
«موضوع روسیه با امریکا کاملاً تفاوت میکند، و اصلاً قابل مقایسه نیست آنها انقدر وسایط و سلاح ها را در اختیار افغان ها قرار داده بودند که اگر چپاول نمی شد برای پانزده سال کفایت میکرد».

این در حالی است که مقامات کاخ سفید هنوز در مورد سرنوشت پنج پایگاه نظامی بزرگ آمریکا در افغانستان تصمیمی نگرفته‌اند. بهانه آمریکایی‌ها در تخریب پایگاه‌های خود، این است که کابل نمی‌تواند آنها را تحت کنترل خود داشته باشد. برای این پایگاه‌ها، میلیاردها دلار هزینه شده است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала