ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کابینه امروز به مجلس معرفی‌ می‌شود

© Photo / ارگپارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان
پارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان - اسپوتنیک افغانستان
بر بنیاد تقسم اوقات از پیش تعیین شده قرار است امروز چهارشنبه (30 میزان) کابینه حکومت از سوی رییس جمهور غنی برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی شود.

به گزارش اسپوتنیک، قرار است محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، امروز چهارشنبه، سی‌ام میزان، با شرکت در نشست عمومی مجلس نامزدوزیران را برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس نماینده‌گان معرفی می‌کند.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان در نشست عمومی دو روز پیش این مجلس گفت که روز چهارشنبه (امروز) نامزد وزرا توسط رییس جمهور به مجلس معرفی می‌شوند.

 پس از معرفی کاندید وزرا پنج کمیسیون اختصاصی مجلس موظف اند که الی یک هفته، گزارش بررسی‌های شان را در مورد نامزد وزرا به هیات اداری ارائه کنند.

     فهرست اعضای باقی مانده کابینه اعلام گردید  - اسپوتنیک افغانستان
فهرست اعضای باقی مانده کابینه اعلام شد

اما؛ روند دادن رای اعتماد به نامزد وزرا از همین اکنون با سوالات جدی برخی نمایندگان منتقد مجلس مواجه است.

 پیش از این، اعضای مجلس نماینده‌گان از معرفی نشدن نامزدوزیران انتقاد کرده و از حکومت خواسته بودند که به فرهنگ سرپرستی نقطه‌ی پایان بگذارد.

نمایندگان منتقد نیز گفته اند که حالا نمایندگان معامله گر مجلس به گارسون سرپرست وزرا تبدیل شده‌اند.

اما اکنون شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که هنوز هم روند بررسی اسناد نامزدوزیران تکمیل نشده است. این نماینده‌گان تصریح می‌کنند که اسناد برخی از نامزدوزیران تکمیل نیست و از برخی دیگر نیز مشکل دارد. به گفته‌ی نماینده‌گان، نیاز است تا این اسناد دقیق بررسی شود، اما با وجود آن هم برای نامزدوزیرانی که اسناد‌شان تکمیل شده است، صندوق می‌گذارند. بدین ترتیب، برای نامزدوزیرانی که اسنادشان زیر بررسی قرار دارد، در ادامه صندوق گذاشته خواهد شد.

به گفته نمایندگان مجلس، کابینه‌ای که معرفی شده، اسناد تحصیلی اکثر نامزد وزرا زیر سوال قرار دارد و عده‌ای هم تابعیت دوگانه دارند و یک تعداد هم متهم به جرایم اند و دوسیه دارند.

بر بنیاد قانون، نمایندگان نباید به نامزد وزرای دو تابعیه رای اعتماد دهند.

کابینه در حالی معرفی می‌شود که انتخابات ریاست جمهوری اواخر ماه میزان پارسال برگزار شد و نتیجه آن بهار امسال از سوی رقبای انتخاباتی آقای غنی از جمله عبدالله پذیرفته شد؛ اما حکومت تا هنوز کابینه خود را معرفی نکرده‌است.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала