ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

کرزی: معامله میان آمریکا و پاکستان در مورد افغانستان پذیرفتنی نیست

© Sputnik / Grigoriy Sisoyev / ورود به گالری تصاویرحامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان
حامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
رئیس جمهور پیشین کشور می‌گوید که مردم افغانستان از روند صلح حمایت می‌کنند اما معامله بین آمریکا و پاکستان در مورد افغانستان را هرگز نمی‌پذیرند.

به گزارش اسپوتنیک، حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشوردر سخنانی ابراز داشت که افغان‌ها از روند صلح حمایت می‌کنند، "اما معامله بین آمریکا و پاکستان در مورد افغانستان را نمی‌پذیریم و در مقابل آن مقاومت خواهیم کرد."

وی بیان داشت:" روند صلحی را که ایالات متحده به میان آورده است، ما می‌بینیم که در هماهنگی عالی با پاکستان قرار دارد. ما نقش پاکستان را در روند صلح درک می‌کنیم. اما صلح برای ما چیز دیگریست و توافق بین ایالات متحده و پاکستان در مورد ما یک موضوع متفاوت است."

به گفته وی چنین معاملات دقیقاً ، هنگام خروج اتحاد جماهیر شوروی ، بین ایالات متحده و پاکستان بود که افغانان را به بدبختی امروزی دچار کرد.

حامد کرزی - اسپوتنیک افغانستان
کرزی: مذاکره با طالبان فرصتی برای پایان دادن به مداخلات بیگانگان در کشور است

رئیس جمهور پیشین افغانستان از تمام کشورهای همسایه تقاضا کرد تا در تفاهم و همکاری با ایالات متحده، قدرت‌های منطقه مانند روسیه، چین و هند و سایر کشورهای همسایه از روند صلح افغانستان حمایت کنند.

مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ 12 سپتمبر (22 سنبله) به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و این گفتگوها به دلیل اختلاف‌ها در ترتیب اصول مذاکرات تا اکنون پیشرفتی نداشته است.

آقای کرزی در مورد این گفتگوها گفت: "هیچ معامله یا برنامه‌ای در پشت صحنه باید وجود نداشته باشد. ما شفافیت می‌خواهیم. ما نمی‌خواهیم افغانستان محل تضاد منافع بین کشورها باشد. ما نمی‌خواهیم افغانستان محل رقابت (قدرت‌های منطقه‌ای) باشد. به همین دلیل ما رنج کشیده‌ایم. ما می‌خواهیم افغانستان محل همکاری باشد. این جنگ مربوط افغان‌ها یا جنگ برای منافع افغان‌ها نیست. این افغان‌ها استند که برای اهداف بزرگ خارجی کشته می‌شوند."

آقای کرزی در مورد آیندهٔ گفتگوهای صلح گفت که اگر قصد آمریکا و پاکستان آوردن صلح در افغانستان باشد، "بدون شک صلح خواهد آمد و ما از آن استقبال می‌کنیم."

آقای کرزی افزود که هردو طرف باید فوراً خشونت علیه مردم افغانستان را توقف دهند.

وی در خصوص ساختار آیندهٔ حکومت در افغانستان گفته است: "این تصمیم مردم افغانستان، تصمیم جمعی مردم افغانستان، طالبان و دیگر افغان هاست. "

این در حالی استکه گفتگوهای صلح جریان دارد اما افزایش خشونت‌ها و عدم توافق طرفین سبب شده تا خوش‌بینی مردم نسبت به آینده مذاکرات و نیت طالبان به صلح کاهش یابد.

آقای کرزی در مورد گفت: "… آن ها (طالبان) صلح می‌خواهند، درست مثل ما که صلح می‌خواهیم. آن‌ها همانطور که ما رنج کشیده‌ایم رنج کشیده‌اند و می‌خواهند رنج مردم افغانستان پایان یابد. "

آقای کرزی یک‌بار دیگر از روند صلح به ابتکار ایالات متحده حمایت کرد و اظهار امیدواری کرد که آمریکا این روند را شفاف و در هماهنگی با قدرت های دیگر منطقه به پیش ببرد.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала