ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

تلاش برای صلح و ادامه جنگ در 22 ولایت کشور

© facebook Helmand Province Media Officeورود نیروهای تازه نفس به ولسوالی ناوه هلمند
ورود نیروهای تازه نفس به ولسوالی ناوه هلمند - اسپوتنیک افغانستان
در پس زمینه تلاش ها برای دستیابی به صلح در کشور؛ وزارت دفاع ملی افغانستان از ادامه درگیری ها در 22 ولایت خبر می‌دهد.

به گزارش اسپوتنیک، همزمان با تلاش‌های سیاسی برای روند صلح افغانستان، وزارت دفاع ملی امروز سه‌شنبه (7عقرب) اعلام کرد که خشونت‌های از سوی طالبان همچنان ادامه دارند و در جریان  ساعت 24 گذشته، بیست‌ودو ولایت کشور گواه درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان وطالبان بوده‌اند. 

از سوی دیگر نامزد وزیر امور داخله می‌گوید، فرصتی را که مردم افغانستان برای صلح به طالبان داده‌است،ازدست این گروه می رود.

سخنگوی طالبان نیز گفته است که آنان هیچ تعهدی برای کاهش جنگ در برابر نیروهای دولتی نکرده‌اند. 

اما زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا براس صلح افغانستان هفت ماه پیش، پس از توافق ایالات متحده با طالبان گفته بود، که طالبان تعهد کرده‌اند که خشونت‌ها را کاهش می‌دهند.

سازمان ملل: مذاکرات صلح افغانستان  تلفات غیرنظامیان را کمتر نکرد - اسپوتنیک افغانستان
سازمان ملل: مذاکرات صلح افغانستان تلفات غیرنظامیان را کمتر نکرد

در کمتر از دو هفته گذشته ولایت‌های کابل، هلمند، نیمروز، میدان وردک، بدخشان، تخار، کندز، بغلان، فاریاب و امروز خوست گواه بیشتر تلفات نظامیان و غیرنظامیان به علت ادامه خشونت‌ها بوده‌است. 

مسعود اندرابی، نامزد وزیرامور داخله گفت:«طالبان حملاتی را که درنقاط مختلف افغانستان شروع کردند بیانگر این است ، فرصتی که مردم افغانستان برای این ها داده که مذاکره و صلح است به او پابند نیستند.»

اما ذبیح الله مجاهد، یکی از سخن‌گویان طالبان می‌گوید که آنان تنها با آمریکا توافق صلح را امضا کرده‌اند و برای صلح با نیروهای دولتی نیاز به توافق جداگانه دارند. 

اما در حدود هفت ماه پیش، هنگامی که آمریکا با طالبان توافق صلح را امضا کرد، زلمی خلیل‌زاد، ده روز پس از امضای این در یک گفت‌گوی ویژه با طلوع نیوز گفت که، طالبان تعهد کردند که پس از این خشونت ‌ها را کاهش میدهند تا زمنیه به برقراری  آتش‌بس فراهم شود.

شهروندان کشور تلاش‌های سیاسی را برای کاهش خشونت ها در افغانستان تاکنون اثرگذار نمی دانند اما واشنگتن ازادامه  تلاش‌های دیپلماتیک برای ایجاد صلح درافغانستان اطمینان می دهد.

هرچند مردم به برایند مذاکرات صلح میان افغانان در دوحه چشم دوخته اند اما نمایند‌گان جمهوریت وطالبان با گذشت یک ونیم ماه تاکنون نتوانسته‌اند مذاکرات اصلی صلح را در دوحه آغاز نمایند.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در صفحۀ تویترش می‌گوید که او به منطقه بازگشته است. وی می‌گوید که باوجود تعهدات برای کاهش خشونت‌ها، این روند اتفاق نیافتاده است. خلیل‌زاد می‌گوید که دریچه دستیابی برای یک توافق سیاسی برای همیشه باز نخواهد ماند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала