ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

فساد در بودجه کرونا؛ والی پیشین وردک با 16 تن دیگر به دادگاه معرفی شدند

© Photo / FB / AGOفساد در بودجه کرونا؛ والی پیشین وردک با 16 تن دیگر به دادگاه معرفی شدند
فساد در بودجه کرونا؛ والی پیشین وردک با 16 تن دیگر به دادگاه معرفی شدند - اسپوتنیک افغانستان
لوی سارنوالی می‌گوید که 17 تن به‌شمول والی پیشین میدان وردک به اتهام فساد در بودجۀ مبارزه با ویروس کرونا به دادگاه معرفی شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، جمشید رسولی، سخن‌گوی لوی سارنوالی می‌گوید از پولی که برای مبارزه با کرونا به ولایت وردک اختصاص داده شده بود، بیشتر از هشت‌صدهزار افغانی آن حیف ومیل شده‌است.

رسولی افزود: «17 تن به‌شمول والی اسبق میدان وردک از جانب سارنوالی افغانستان متهم شمرده شده و به محکمه معرفی شده‌اند».

بربنیاد یافته‌های لوی سارنوالی، بیشتر از 34 میلیون افغانی در پول‌هایی که برای مبارزه با ویروس کرونا به ولایت هرات فرستاده شده بودند نیز فساد شده‌است و بررسی‌ها دربارۀ چگونگی هزینه شدن بودجۀ مبارزه با ویروس کرونا در بدخشان و نورستان نیز پایان یافته‌اند.

دیده‌بان شفافیت افغانستان می‌گوید که نهادهای عدلی و قضایی باید از شفافیت در رسیده‌گی به پرونده‌های فساد در هزینه شدن بودجه مبارزه با کرونا اطمینان دهند.

اکرام افضلی، رئیس اجرایی دیده‌بان شفافیت اظهار داشت: «ما اطمینان نداریم که دوسیه‌ها به لوی سارنوالی رفته و حالا زیر تعقیب عدلی قرار می‌گیرد و دوسیه‌ها به‌صورت شفاف ترتیب شده باشند و افرادی‌که واقعاً در فساد دست داشته‌اند تحت پیگرد قرار بگیرند».

رئیس‌جمهور غنی اما پیش از این بارها تأکید کرده‌است که شفافیت در هزینه شدن بودجۀ کرونا از سوی حکومت تأمین می‌شود.

آقای غنی به روز ششم ماه سنبله امسال گفت: «من شفافیت عمری و علوی می‌خواهم و شما [مسوولان دولت] مسوول هستید؛ ما امکانات داده‌ایم شما باید پاسخ‌گو باشید.»

پیش از این 21 تن از مسوولان محلی ولایت هرات به‌شمول والی این ولایت نیز به اتهام فساد در پول‌‎های مبارزه با ویروس کرونا به دادگاه معرفی شده‌اند.

در کنار میلیون‌ها افغانی پولی که پس از گسترش ویروس کرونا در کشور از بودجۀ حکومت برای مبارزه با این ویروس اختصاص داده شد، جامعۀ جهانی نیز بیشتر کمک‌هایش را در این سال به افغانستان برای مبارزه با ویروس کرونا اختصاص داد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала