نمایندگان مجلس خواستار قطع روابط دیپلماتیک افغانستان - فرانسه شدند

© Photo / ارگپارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان
پارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شماری از نمایندگان مجلس در پیوند به دفاع امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه از انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز حضرت محمد خواستار قطع روابط دیپلماتیک افغانستان - فرانسه شدند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، در نشست روز گذشته مجلس نمایندگان، تعداد زیادی از نمایندگان بار دیگر با محکوم کردن اظهارات مکرون خواستار قطع روابط دیپلماتیک افغانستان – فرانسه شدند.
شاه وزیر تره‌خیل، نماینده کوچی‌ها در نشست عمومی روز گذشته (چهارشنبه، ۷ عقرب) گفت که رئیس جمهور فرانسه بزرگترین توهین و بی ادبی را نسبت به پیامبر اسلام مرتکب شده و باید هرچه عاجل از کشورهای اسلامی معذرت بخواهد.
او هُشدار داد که عدم پوزش‌خواهی مکرون عواقب خطرناکی را برای حکومت و مردم فرانسه در پی خواهد داشت.

قدیروف: بخاطر موضع‌ام در برابر ماکرون، حاضرم از مقامم کنار بروم - اسپوتنیک افغانستان
قدیروف: بخاطر موضع‌ام در برابر ماکرون، حاضرم از مقامم کنار بروم

تره‌خیل همچنین از رئیس جمهور غنی خواست که با الگوگیری از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با فرانسه قطع روابط دیپلماتیک کرده و هرچه زودتر سفیر آن‌کشور را از کابل اخراج و همچنین سفیر افغانستان به کشور فراخوانده شود.
این نماینده مجلس به اظهارات رئیس جمهور غنی مبنی بر مطالعه دقیق سیرت پیامبر اسلام اشاره کرد و گفت که اگر غنی راست می‌گوید باید از اردوغان و عمران خان صدر اعظم پاکستان الگوگیری کند و در این مورد واکنش جدی از خود نشان دهد.
پرویز عرب زاده، نماینده دیگر کوچی‌ها نیز گفت که توهین به پیامبر اسلام در حقیقت توهین به تمام مسلمانان می‌باشد و کشورهای اسلامی نباید در مقابل آن سکوت اختیار کنند.
بر بنیاد گفته‌های عرب‌زاده؛ هم‌اکنون بر همه فرض است تا در این مورد به صورت جدی از خود واکنش نشان دهند که دیگر کسی جرئت توهین به مقدسات مسلمانان را نداشته باشد.
او اضافه کرد: "رؤسای جمهور تمام کشورهای اسلامی به ویژه افغانستان باید جرئت کنند و سفارت فرانسه را بند کنند. همچنین وکیل صاحبان ما که رای ملت را گرفته اند باید اراده 99.9 درصد مسلمان کشور را تمثیل کنند".
قاضی نذیراحمد حنفی، نماینده هرات در مجلس پیامبر اسلام را رحمت برای تمام بشریت خواند و اضافه کرد که مکرون با اظهارات توهین آمیز خود ملت فرانسه را همانند شوروی سابق در انزوای تاریخی و اقتصادی خواهد بُرد.

اردوغان: از تصمیم ترامپ در مورد ونزوئلا شوکه شده ام - اسپوتنیک افغانستان
واکنش اردوغان به نشر کاریکاتور توهین‌آمیز وی در شارلی ابدو

او اما با انتقاد از حکومت افغانستان یادآور شد که چرا تاکنون خاموشی اختیار کرده و با فرانسه قطع روابط دیپلماتیک نکرده است. همچنین پارلمان اعلامیه‌ای در این زمینه صادر نکرده است.
رمضان بشردوست نماینده کابل نیز تاکید کرد که مجلس نمایندگان باید هرچه زودتر در مورد اظهارات امانوئل مکرون تصمیم بگیرد.
ضیاء آریایی نژاد، نماینده سمنگان نیز گفت که امانوئل مکرون مسلمانان را افراطی و طرفدار جنگ خوانده است؛ اما این هیتلر، موسولینی و چرچیل مسیحی بودند که در جنگ دوم جهانی میلیون‌ها تن را به خاک و خون کشانیدند.

او اضافه کرد: "همانطوری که جنایات هیتلر به مسیحیت و انجیل بر نمی‌گردد، اکنون جنایاتی برخی افراد هیچ ربطی به اسلام و قرآن ندارد و مکرون به خاطر مشکلات داخلی خود توهین به مسلمانان جهان نکند".
نمایندگان مجلس در حالی خواستار قطع روابط دیپلماتیک میان افغانستان - فرانسه می‌شود که پیش از این امانوئل مکرون انتقادات تُند رجب طیب اردوغان همتای ترکیه‌ای خود را اهانت به خود دانست نه آزادی بیان و سفیرش در انقره را فراخواند.
او همچنان از توهین نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام، به اسم "آزادی بیان" دفاع می‌کند و در پیامی در توئیتر تاکید کرد که هرگز عقب‌نشینی نخواهد کرد. 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала