ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

کشف اسرار مریخ به کمک شهاب سنگی که در صحرای آفریقا سقوط کرد

© Depositphotos / Digitalstormکشف اسرار مریخ به کمک شهاب سنگی که در صحرای آفریقا سقوط کرد
کشف اسرار مریخ به کمک شهاب سنگی که در صحرای آفریقا سقوط کرد - اسپوتنیک افغانستان
دانشمندان با تجزیه و تحلیل شهاب سنگ کشف شده در صحرای بزرگ آفریقا دریافتند 4.4 میلیارد سال پیش در مریخ آب وجود داشته است.

به گزارش اسپوتنیک، ترکیب معدنی شهاب سنگ مریخی"NWA 7533" که در سال 2012 در صحرای بزرگ آفریقا پیدا شد، نشان دهنده اکسیداسیون یا عمل ترکیب اکسیژن با ماده دیگری است که در صورت تشکیل آب اتفاق می‌افتد. این شهاب سنگ 84 گرمی که نامش به دلیل محل فرودش در شمال غربی آفریقا بر آن نهاده شده، بخشی از یک سنگ آسمانی بود که با ورود به جو زمین از هم پاشید و شکسته شد. پیشتر دانشمندان سیاره‌ای می‌دانستند که حداقل 3.7 میلیارد سال پیش در سیاره سرخ آب وجود داشته است اما محققان با در نظر گرفتن سن"NWA 7533"  و ترکیب معدنی تازه کشف شده آن، نتیجه گرفته‌اند که آب حدود 700 هزار سال زودتر در مریخ وجود داشته است.

نتایج این تحقیق در مجله علمی  Science Advances منتشر شده است.

احتمال برخورد شهاب سنگ بزرگ با زمین روز پیش از انتخابات امریکا - اسپوتنیک افغانستان
احتمال برخورد شهاب سنگ بزرگ با زمین روز پیش از انتخابات امریکا

اگر آب در مریخ زودتر از آنچه تصور می‌شد وجود داشته باشد، این نشان می‌دهد که آب احتمالاً یکی از محصولات فرعی طبیعی حاصل برخی از فرآیندهای اولیه تشکیل سیاره است. این می‌تواند به پاسخ این سوال کمک کند که آب از کجا می‌آید و این موضوع نیز به نوبه خود می‌تواند نظریه‌ها را در مورد ریشه‌های حیات فرازمینی تحت تأثیر قرار دهد. دانشمندان در سال 2013 فاش کردند که شهاب سنگ مذکور 4.4 میلیون سال قدمت دارد و این موضوع آن را به قدیمی‌ترین شهاب سنگ مریخ موجود در زمین تبدیل کرده است.

پروفسور "تاکاشی میکوچی" در دانشگاه توکیو گفت: نمونه‌های شهاب سنگ NWA 7533 توسط چهار نوع آزمایش مختلف طیف سنجی برای تعیین مواد شیمیایی درون آنها مورد بررسی قرار گرفتند. ما شواهد قوی برای اکسیداسیون ماگما پیدا کردیم. سنگ‌های آذرین یا سنگ‌های تکه تکه شده در شهاب سنگ از ماگما ایجاد می‌شوند و معمولاً در اثر ضربه و اکسیداسیون ایجاد می‌شوند.

 این اکسیداسیون می‌تواند در صورت وجود آب در پوسته مریخ یا در ساختار داخلی مریخ در 4.4 میلیارد سال پیش در اثر ضربه‌ای که بخشی از پوسته را ذوب می‌کند، وجود داشته باشد. تجزیه و تحلیل همچنین نشان می‌دهد که چنین تأثیری می‌تواند مقدار زیادی هیدروژن آزاد کند.

تقریباً طی یک دهه پیش، دو شهاب سنگ در صحرای بزرگ آفریقا یافت شده است. شهاب سنگ NWA 7034 در سال 2011 و شهاب سنگ NWA 7533  در سال 2012 پیدا شد، که میکوچی و همکارانش نمونه‌ای از آن را برای تجزیه و تحلیل به دست آوردند.

NWA مخفف شمال غربی آفریقا است. با بررسی دانشمندان و داده‌های کاوشگرهای مریخی مشخص شد که هر دو شهاب سنگ از مریخ آمده‌اند. در سال 2013 دانشمندان قدمت NWA 7034 را 2.1 میلیارد سال اعلام کردند.  

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала