باکو ایروان را به نقض آتش‌بس در خط مرزی متهم کرد

© REUTERS / Defence Ministry of Armeniaباکو ایروان را به نقض آتش‌بس در خط مرزی متهم کرد
باکو ایروان را به نقض آتش‌بس در خط مرزی متهم کرد  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه‌ای ارمنستان را به نقض آتش‌بس در مرزهای دولتی متهم کرد.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع ملی آذربایجان با نشر بیانیه‌ای می‌گوید که نیروهای ارمنستان رژیم آتش‌بس را در مرزهای دولتی نقض کرده‌اند.

در بیانیه آمده است: نیروهای مسلح ارمنستان مواضع واحدهای ارتش آذربایجان را در مرزهای دولتی ارمنستان و آذربایجان توسط توپخانه، خمپاره و سلاح‌های سبک مورد حمله قرار دادند.

بیانیه می‌افزاید: در شب اول نوامبر، در زمان‌های مختلف، از قلمرو برد، چامباراک و گوریس، دشمن به موقعیت واحدهای ارتش ما که در  توووز، گده‌بی و قبادلی قرار داشتند، تیراندازی شد.

تنش های میان آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ از 27 سپتمبر از سرگرفته شد. طرفین یکدیگر را آغازگر این درگیری می‌دانند.

طرفین درگیری تاکنون سه بار در خصوص آتش‌بس توافق کرده اند. آخرین توافق آتش‌بس میان طرفین از روز 26 اکتوبر اجرایی شد، اما پس از این توافق نیز همانند دفعات گذشته طرفین از عدم رعایت آتش‌بس از سوی طرف دیگر خبر دادند.

درگیری‌های میان باکو و ایروان درباره منطقه قره باغ از فبروری سال 1988 و از زمانی که منطقه قره ‌باغ جدایی خود را از آذربایجان اعلام کرد، آغاز شده است. در جریان درگیری‌های مسلحانه از سال 1992 تا 1994، آذربایجان کنترول منطقه قره ‌باغ و مناطق اطراف آن را از دست داد. از سال 1992 مذاکراتی برای دستیابی به راه ‌حل صلح‌آمیز درباره این درگیری تحت چارچوب گروه مینسک سازمان همکاری و امنیت اروپا با ریاست مشترک روسیه، امریکا و فرانسه آغاز شده است.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала