سه شکست بزرگ اطلاعات آمریكا در قره باغ

© Sputnik / Iliya Pitalev /  مراجعه به بانک تصاویر قره باغ کوهستانی
قره باغ کوهستانی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یک نشریه آمریکایی در مقاله ای از سه شکست اصلی سازمان اطلاعاتی آمریکا در منطقه درگیری قره‌باغ نام گرفت.

 به گزارش اسپوتنیک، مجله آمریکایی National National Interest در مقاله‌ای سه شکست سازمان اطلاعاتی آمریكا در درگیری های مسلحانه در قره باغ را نام برد.

بر اساس گزارش این نشریه، اولین اشتباهی را که آمریکا مرتکب شد، عدم آگاهی آشکار ایالات متحده از جنگ قریب الوقوع در منطقه بود.

 از آنجا که باکو متعهد شده است اختلافات ارضی را از طریق دیپلماسی حل و فصل کند، استفان بیگان معاون وزیر امور خارجه در ماه مارچ اجازه ادامه کمک های نظامی آمریکا به آذربایجان را داد.

نویسنده  در ادامه این مقاله می‌نویسد: "آیا بیگان و وزارت امور خارجه دروغ گفتند؟ یا فریب آذربایجان را خوردند؟ چرا سفارت آمریکا در باکو غافلگیر شد؟"  

در مقاله همچنین خاطر نشان شده است که باکو برنامه های نظامی خود را با ترکیه هماهنگ کرده است.

پوتین: بیانیه مشترک 9 نوامبر در خصوص قره باغ سبب جلوگیری از خونریزی و تثبیت اوضاع در قره باغ شد - اسپوتنیک افغانستان
پوتین: بیانیه مشترک سه جانبه سبب جلوگیری از خونریزی در قره باغ شد

اشتباه دوم، کوتاه اندیشی سرویس های ویژه آمریکایی مورد اقدامات روسیه در منطقه بود. به ویژه ، اطلاعات آمریكا قادر به پیش بینی استقرار صلحبانان روسی در منطقه درگیری قره باغ نشد كه در نتیجه مذاكرات مستقیم بین مسكو ، ایروان و باكو رخ داد.

این مذاکرات از طریق سازوكارهای گروه مینسك سازمان امنیت و همکاری اروپا ، كه ایالات متحده همراه با روسیه و فرانسه یكی از روسای آن است، صورت نگرفت.

سومین شکست اطلاعات آمریكا ، همانطور كه ​​روزنامه یادآور می شود، عدم آگاهی آمریكا از جزئیات مذاكرات در مورد وضعیت در قره باغ کوهستانی، میان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب اردوغان همتای تركی وی بود.

 در نتیجه این نشریه خاطرنشان می کند که به دلیل چنین محاسبات غلطی، منافع ایالات متحده در منطقه به طور قابل توجهی آسیب دیده است. بنابراین "انقلاب دموکراتیک" در ارمنستان اکنون در معرض تهدید قرار دارد، مشکل پناهندگان در منطقه بیشتر شده و نفوذ روسیه در آذربایجان در حال افزایش است. علاوه بر این، نقش ترکیه نیز افزایش یافته است.

در تاریخ دهم نوامبر سران روسیه ، ارمنستان و آذربایجان بیانیه مشترکی درباره آتش بس در قره باغ اتخاذ کردند. طبق این سند ، باکو و ایروان در مواضع اشغالی خود متوقف می شوند. همچنین اسیران جنگی باید   مبادله شوند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала