شورای مصالحه‌ی ملی: ترکیه از تلاش‌های صلح حمایت همه جانبه می‌کند

شورای عالی مصالحه‌ی ملی افغانستان با نشر خبرنامه از دیدار رییس این شورا با وزیر خارجه ترکیه و حمایت ترکیه از تلاش‌های صلح در افغانستان، خبر داده است.

به گزارش اسپوتنیک، در خبرنامه‌ نشرشده توسط شورای عالی مصالحه‌ی ملی افغانستان آمده است که عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی قبل از ظهر امروز (پنج‌شنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۹) با مولود چاوش اغلو وزیر امورخارجه‌ی جمهوری ترکیه دیدار کرد.

در این ملاقات وزیر امورخارجه جمهوری ترکیه تشریف‌آوری رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی و هیأت همراه ایشان را به جمهوری ترکیه خیرمقدم گفت و از حمایت همه جانبه‌ی جمهوری ترکیه از تلاش‌های صلح در افغانستان اطمینان داد. وزیر امورخارجه با تاریخی و دیرینه خواندن روابط میان دو کشور تاکید نمود که کشورش خواهان استقرار صلح و ثبات در افغانستان می‌باشد و در این راستا سال‌ها است افغانستان را کمک و یاری کرده و به این کمک‌ها همچنان ادامه می‌دهد.

 دکترعبدالله امروز عازم ترکیه شد - اسپوتنیک افغانستان
دکتر عبدالله امروز عازم ترکیه شد

وزیر خارجه‌ی ترکیه با حمایت از دپلوماسی صلح منطقه‌ای رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی نقش و همکاری کشورهای منطقه را در تأمین صلح در افغانستان مهم‌ خواند. چاوش اوغلو در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفت که ترکیه در افغانستان نقش فعال‌تری ایفا می‌کند و از مذاکرات صلح دوحه نیز حمایت می‌نماید.

وزیر خارجه جمهوری ترکیه همچنان در صحبت‌های خود از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نارضایتی کرد و تاکید نمود که کشورش خواهان برقراری آتش بس دایمی و قطع جنگ در افغانستان می‌باشد.

دکتور عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی از دعوت جمهوری ترکیه و تلاش‌های وزیر امورخارجه برای تأمین صلح و ادامه‌ی حضور در افغانستان تشکر و قدردانی کرد. رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی روابط میان افغانستان و جمهوری ترکیه را تاریخی و دیرینه خواند و از حضور این کشور در کنار مردم افغانستان در مراحل مختلف به ویژه در سالیان اخیر تشکر نمود.

دکتور عبدالله عبدالله با ارایه تصویر روشن از روند صلح، مذکرات دوحه، آخرین تحولایت سیاسی-امنیتی در داخل کشور و منطقه، نقش جمهوری ترکیه را در تأمین صلح در افغانستان مهم خواند و خواهان حضور موثرتر این کشور در تلاش‌های صلح در کشور گردید. رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی همچنان از اشتراک ترکیه در کنفرانس‌ها و نشست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و حمایت از افغانستان قدردانی کرد و در این راستا از کنفرانس قلب آسیا نیز نام برد.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی با اشاره به مشکل پروازها میان جمهوری ترکیه و افغانستان و دشواری‌هایی‌که از این ناحیه برای شهروندان افغانستان ایجاد گردیده، از وزیر امورخارجه‌ی جمهوری ترکیه خواست تا برای حل این معضله راه حالی جستجو گردد. وزیر خارجه جمهوری ترکیه در صحبت‌های خود وعده داد تا که به این قضیه رسیدگی می‌شود و از حضور و نقش مثبت افغان‌ها در کشور ترکیه ابراز رضایت کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала