ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان: هیئت‌ها در دوحه برای دستیابی به راه حل سیاسی تمایل ندارند

© Photo / FB/Dr. Abdullah Abdullahشورای عالی مصالحه ملی افغانستان: هیئت‌ها در دوحه برای دستیابی به راه حل سیاسی تمایل ندارند
شورای عالی مصالحه ملی افغانستان: هیئت‌ها در دوحه برای دستیابی به راه حل سیاسی تمایل ندارند - اسپوتنیک افغانستان
شورای عالی مصالحه ملی تاکید دارد که هیئت‌های مذاکره کننده در دوحه، دربارۀ نهایی سازی یک متن برای رسیدن به یک توافق در آغاز مذاکرات صلح پیشرفت‌هایی داشته‌اند، اما این متن در مرکزهای قدرت دو طرف، پذیرفته نشده‌است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، اسدالله سعادتی،م معاون دوم شورای عالی مصالحه ملی می گوید که این متن آماده شده مشکلاتی هم داشتند، اما او تأکید می‌ورزد که هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و گروۀ طالبان در دوحه  به دست یابی برای یک راه حل سیاسی، تمایل ندارند.

اسماعیل خان: حکومت مخالف ایجاد شورای عالی مصالحۀ ملی است - اسپوتنیک افغانستان
اسماعیل خان: حکومت مخالف ایجاد شورای عالی مصالحۀ ملی است

او افزود: "آنجا توافقاتی دربارۀ یک متن شد؛ ولی مشروط بود به این‌که این توافقات در مراکز هم طالبان و هم این طرف افغانستان تأیید بکنند که متأسفانه اعلام نشده‌است و کاش اعلام می‌شد".

آقای سعادتی می افزاید: "تمایل اصلی شان به حل اساسی و به یک صلح واقعی نیست؛ هر دو طرف به دنبال مشکلات و فرصت‌ها هستند". اما وزارت دولت در امور صلح از تلاش‌‎ها برای دست یابی به یک توافق اطمینان می‌دهد.

ناجیه انوری، سخن‌گوی این وزارت تاکید داشت: "تا اندازه‌یی پیشرفت صورت گرفته‌است و برای حل کامل، کار جریان دارد که پس از نهایی شدن اعلام خواهد شد".

با این همه نبود یک اجماع در افغانستان برای رسیدن به یک توافق صلح نیز به انتقاد گرفته می‌شود.

مقامات افغانستان بر سر موضوعاتی با طالبان به توافق رسیدند - اسپوتنیک افغانستان
مقامات افغانستان بر سر موضوعاتی با طالبان به توافق رسیدند

احمد ولی مسعود، رییس بنیاد شهید احمد شاه مسعود بیان داشت: "یکی تلاش می‌کند که چند سال دیگر را هم در قدرت تکمیل کند. یکی دیگر می‌گوید که یک حکومت موقت بیاید که او هم شامل شود؛ پس هماهنگی کجا است؟".

هیئت‌های دو طرف بیش از دو ماه می‌شود که روی یک کار شیوه برای آغاز مذاکرات کار می‌کنند. روز گذشته ریاست جمهوری هرگونه پیشرفت را در مذاکرات دوحه رد کرد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала