ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

 تقرری ده ها نفر با امتیازهای ویژه در بانک مرکزی 

© Sputnik / ZOH.M. تقرری ده ها نفر با امتیازهای ویژه در بانک مرکزی 
 تقرری ده ها نفر با امتیازهای ویژه در بانک مرکزی  - اسپوتنیک افغانستان
شماری از اعضای مجلس سازش و تبانی اعضای این مجلس را با نامزد رییس بانک مرکزی در تقرری‌های تازه در این بانک رد می‌کنند.

بانک مرکزی حاضر نیست دربارۀ انفجار بر کارمندانش معلومات دهد - اسپوتنیک افغانستان
بانک مرکزی حاضر نیست دربارۀ انفجار بر کارمندانش معلومات دهد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، بربنیاد مدرک ها، اجمل احمدی نامزد ریاست بانک مرکزی درماه‌های پسین ده‌ها تن را با حقوق و امتیاز‌های ویژه در این بانک به کار گماشته‌است.

بربنیاد این مدرک ها برای برخی ازکارمندان تازه گماشته شده بیش ازچهارصدوپنجاه هزار افغانی زیر نام تفاوت امتیاز استثنایی پرداخت شده است.

درهمین حال مسئولان پیشین بانک مرکزی ازگماشتن در حدود صد تن دراین بانک در تبانی با شماری از اعضای مجلس نمایندگان سخن می‌گویند. بانک مرکزی در این باره چیزی نمی‌گوید.

بر پایه این گزارش، طلوع نیوز به مشخصات شصت تنی که در دوره سرپرستی اجمل احمدی در بانک مرکزی به کار گماشته شده اند، دست یافته است.

یکی از مسئولان پیشین بانک مرکزی شمار کسانی را که تازه دراین بانک گماشته شده اند نزدیک به  صد تن می‌گویند.

اباسین مل، آمر پیشین تدارکات بانک مرکزی گفت:«یک قسمت استخدام ها همان تیم خاصی است که با اجمل احمدی در دوره مشاوریت هم کار میکردند، در وزارت صنعت و تجارت نیز رفتند و وقتی آقای احمدی به بانک آمد آنان اینجا آمدند. یک قسمت دیگر استخدام ها، استخدام واسطه داران است به هدف کسب رأی از پارلمان».

بربنیاد این مدرک ها، کسانی که به کار گماشته شده‌اند امتیازهای ویژه‌یی دریافت می‌کنند.

به گونه نمونه آمر عمومی دفتر ریاست بانک مرکزی در سه ماه جدا از حقوق ماهانه بیش از ۴۵۱ هزار افغانی زیر نام تفاوت امتیاز استثنایی دریافت کرده‌است و این تفاوت امتیاز به یک مشاور در چهار ماه ،بیش از ۵۲۲ هزار افغانی پرداخت شده‌است.

محمد علی اخلاقی، عضو مجلس نمایندگان گفت:«اگر به اساس روابط به اساس خویشخوری یا تعاملات دیگر آدما جابجا میشن و آدمای شایسته و توانمند برکنار می شوند این خلاف اصول است».

شماری از اعضای مجلس سازش و تبانی اعضای این مجلس را با نامزد رییس بانک مرکزی در تقرری‌های تازه در این بانک رد می‌کنند.

سایمه خوگیانی، مجلس نمایندگان گفت:«از پارلمان اینگونه فشار بر کسی نخواهد باشد که شما افراد ما را مقرر کنید و بعد ما به شما رأی میدهیم. من خودم یک وکیل هستم و این کار را نکرده ام».

فرشید حکیمار، کارشناس بانکداری در ایالات متحده امریکا گفت:«بیرون کردن کادر های این بانک باعث می شود که حداقل فعالیت های بانک محدودتر شود، اعتماد مردم کمتر شود به این نهاد و این خودش چالش بسیار جدی است فرا راه دورنمای بهتر اقتصادی و مالی به افغانستان و مردم افغانستان است».

هرچند مسئولان بانک مرکزی  درباره این سندها وگفته‌ها چیزی نمی‌گویند اما نامزد رییس بانک هنگام گزارش دهی برنامه هایش به مجلس، وعده ایجاد اصلاحات را بانک مرکزی می دهد.

اجمل احمدی، نامزد رییس بانک مرکزی گفت:«شاید یک چند اشتباه کردم در وقتی که سرپرست وزارت بودم و در این شش ماه که در د افغانستان بانک کار میکردم. منتها به همه اطمینان میدهم که کوشش نهایی می کنم که به مردم صادقانه کار می کنم».

با این حال این مدرک دیگر نشان دهنده شیوه تقرری‌ها در بانک مرکزی است، بدون رقابت با یک درخواست و حکم که برخلاف تقرری های اخیر وزارت مالیه با مخالف ریاست جمهوری نیز روبرو نشده است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала