ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اتمر: حفظ نظام جمهوری مقصد نهایی صلح است

© Photo / MFAحنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان
حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
وزیر خارجه کشور ضمن تاکید بر ایجاد و اهمیت اجماع ملی، منطقه‌ای و جهانی می‌گوید که مقصد نهایی صلح حفظ نظام جمهوری اسلامی افغانستان است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از دفتر رسانه‌ای وزارت خارجه، حنیف اتمر، وزیر امور خارجه کشور که امروز شنبه (15 قوس) در نشست افتتاحیه شورای عالی مصالحه ملی صحبت می‌کرد گفت که اجماع ملی، منطقه‌ای و جهانی روی مقصد نهایی صلح که همانا حفظ نظام جمهوری اسلامی است، به وجود آمده‌است.

او تصریح کرد که حفظ نظام شرط اساسی برای پایداری صلح است؛ این مساله یک طرح ایدیولوژیک نه بلکه یک طرح واقعبینانه است. مهمترین توقع ملت از شورای عالی مصالحه‌ ملی این است که اجماع کنونی را نه‌تنها حفظ کند بلکه توسعه بخشد.

 غنی: مذاکرات وارد مرحله مهم شد، اکنون دقت بیشتر نیاز است - اسپوتنیک افغانستان
غنی: مذاکرات به مرحله مهم رسید، اکنون مهم‌ترین قدم تطبیق صلح است

اتمر بیان داشت که اقتتاح شورای عالی مصالحه ملی سه پیام به جامعه جهانی، کشورهای منطقه و طالبان دارد.

او گفت ایجاد این شورا اطمینانی به جامعه جهانی است که اجماع آنان مشروط به وحدت ملی ما است و دوم این که بدون تشکیل شورا حفظ اجماع منطقه‌ای نیز ممکن نیست؛ به ویژه اجماعی که از سوی سازمان همکاری‌های اسلامی است که اخیراً سه قطعنامه در حمایت از مردم و از دیدگاه دولت در مورد صلح صادر کرده است.

به گفته او، جامعه جهانی در کنفرانس جینوا دوشرط اساسی و بسیار قابل اهمیت داشت که یکی آن این بود که آنها گفتند ما برای تان کمک می‌کنیم اما در صورتی که صلحی که مقصد نهای اش حفظ ارزشهای جمهوری اسلامی افغانستان باشد؛ این مساله در گفتار 90 کشور و هم قطعنامه این نشست تسجیل شده‌است.

او یادآور شد که بناً نقش شورای مصالحه در اوردن این گونه صلح بسیار مهم است.

همچنین او تصریح کرد که ایجاد این شورا یک اطمینان به طالبان هم است؛ آنان می‌گفتند که آیا همه شما اتفاق دارید که با ما صلح می‌کنید در مسکو و دوحه این نگرانی را مطرح کردند. اما هم اکنون با این اقدام به آنها بسیار پیام واضح می‌دهیم که همه رهبران با یک صدا صلح باعزت می‌خواهند و همه باید اطمینان داشته باشند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала