ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

چین خورشید مصنوعی ساخت

رسانه‌های محلی چین اعلام کردند که دولت این کشور برای اولین بار راکتور همجوشی هسته‌ای (خورشید مصنوعی) خود را که گرمای آن حدود 10 برابر خورشید می‌باشد، روشن کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، رسانه‌های محلی چین روز جمعه اعلام کردند که دولت این کشور برای اولین بار راکتور همجوشی هسته‌ای (خورشید مصنوعی) خود را روشن کرده است. این ماده به‌ گونه‌ای طراحی شده که یک منبع انرژی پاک، مشابه خورشید واقعی است.

راکتور توکاماک HL-2M که برای شبیه سازی واکنش‌های طبیعی در خورشید با استفاده از سوخت هیدروژن و دوتریم ساخته شده، بزرگترین و پیشرفته ترین دستگاه تحقیق تجربی همجوشی هسته‌ای چین است.

 دومین کشور جهان بیرق خود را روی کره ماه زد  - اسپوتنیک افغانستان
دومین کشور جهان بیرق خود را روی کره ماه زد

این راکتور در استان سیچوان در جنوب غربی چین واقع شده و اواخر سال گذشته تکمیل شد. این راکتور به دلیل گرما و نیرو زیادی که تولید می‌کند غالباً «خورشید مصنوعی»نامیده می‌شود.

راکتور توکاماک HL-2M  از یک میدان مقناطیسی قدرتمند برای همجوشی پلاسمای گرم استفاده می‌کند و می‌تواند به دمای بیش از 150 میلیون درجه سانتیگراد، تقریباً ده برابر گرمتر از هسته خورشید برسد.

روزنامه «خلق چین» در گزارشی نوشت: توسعه انرژی همجوشی هسته‌ای نه تنها راهی برای تأمین نیازهای استراتژیک چین برای انرژی است بلکه برای توسعه پایدار انرژی و اقتصاد ملی این کشور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

این پروژه بخشی از مشارکت چین با راکتور آزمایشی گرماهسته‌ای بین‌المللی است که در فرانسه واقع شده است.

راکتور آزمایشی گرماهسته‌ای بین‌المللی بزرگترین پروژه همجوشی هسته‌ای جهان است که قیمت آن حدود 20 میلیارد یورو (24 میلیارد دالر) می‌باشد. این پروژه با مشارکت 35 کشور ساخته شده و انتظار می رود در سال 2025 تکمیل شود.

دانشمندان چینی از سال 2006 در حال ساخت نسخه‌های کوچکتر راکتور همجوشی هسته‌ای از جمله «توکاماکHL-2M» هستند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала