طرح وزارت معارف برای انتقال صنف ‌های اول تا سوم به مساجد

© Photo / Facebook,Ministry of Education (Afghanistan)نشان وزارت معارف
نشان وزارت معارف - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزارت معارف طرحی را اعلام کرده که بر اساس آن صنف‌های اول تا سوم مکاتب افغانستان به مساجد منتقل می‌شوند. این وزارت در اعلامیه‌ای هدف از اتخاذ این تصمیم را تقویت "هویت اسلامی" کودکان خوانده است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های خبری کابل،  وزارت معارف افغانستان اعلام کرد که براساس طرح جدید این وزارت، به تمام دانش‌آموزان صنف‌های اول تا سوم مکاتب، در مساجد آموزش داده خواهند شد.

این وزارت در اعلامیه‌ای هدف از اتخاذ این تصمیم را تقویت "هویت اسلامی" کودکان خوانده است.

هدف این کار از سوی وزارت معارف تغییر ساختار این وزارت به هدف جایگاه محوری دادن به «اسلام» خوانده شده است.

وزارت معارف افزوده است که فراگیری تعلیمات از سوی دانش‌آموزان در مساجد محله‌ی‌شان تا صنف سوم، سبب تقویت «هویت قوی اسلامی» در نزد دانش‌آموزان می‌شود.

اطلاعیه وزارت معارف درمورد رخصتی زمستانی شاگردان مکاتب - اسپوتنیک افغانستان
اطلاعیه وزارت معارف درمورد رخصتی زمستانی شاگردان مکاتب

وزارت معارف این تغییر را «بزرگ و مهم» در عرصه معارف توصیف کرده و گفته است که اعمال این تغییرات ایجاب یک برنامه «عاقلانه» و گام به گام را می‌کند.

در اعلامیه وزارت معارف آمده است که پیش‌ از این، تعلیمات عمومی مسوولیت تمام تعلیمات ابتدایی و ثانوی را بر عهده داشت، اما تعلیمات اسلامی تنها در قبال مدیریت دارالحفاظ و مدارس مسوولیت داشت.

وزارت معارف می‌گوید که این تفکیک، جایگاه اسلام را در حاشیه قرار داده بود.

طبق این خبرنامه، وزارت معارف، تعلیمات عمومی، دارلحفاظ‌ها و مدارس را تحت ریاست عمومی تعلیمات اسلامی جاگزین کرده است.

پیش از این، معینیت تعلیمات اسلامی در این بخش کار می‌کرد. وزارت معارف می‌گوید که صرف از لحاظ ساختاری یک معینیت بود، اما از لحاظ محتوا (صلاحیت‌ها و مسوولیت‌‎ها) یک اداره کوچک بود که تنها روی دارالحفاظ‌ها و مدارس متمرکز بود.

وزارت معارف تأکید کرده است که با تغییرات جدید، ریاست عمومی جدید تعلیمات اسلامی از لحاظ صلاحیت‌ها و مسوولیت‌ها گسترده‌تر شده است و این ریاست در قبال تمامی نظام خدمات تعلیمی از صنف اول تا دوازدهم مسوولیت و صلاحیت دارد.

اعلام این تصمیم انتقادهایی را برانگیخته است. شماری از منتقدان گفته‌اند که اجرای این تصمیم ممکن است باعث گسترش افراط‌گرایی در جامعه از دورۀ کودکی شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала