ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

چین یک دیپلمات ارشد آمریکایی را احضار کرد

CC BY-SA 4.0 / Max12Max / Chinese Foreign Ministry چین دیپلمات ارشد آمریکایی را احضار کرد
  چین دیپلمات ارشد آمریکایی را احضار کرد  - اسپوتنیک افغانستان
در اعتراض‌ به تحریم‌های تازه واشنگتن علیه این کشور، چین روز سه شنبه یک دیپلمات ارشد آمریکایی را احضار کرد و وعده اقدام متقابل داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از یورونیوز، پکن در همین راستا یک دیپلمات ارشد آمریکایی مامور به خدمت در چین را احضار کرد تا مراتب اعتراض خود را نسبت به تحریم چهارده مسئول چینی در هنگ‌کنگ به گوش واشنگتن برساند.

دولت چین به این اقدام بسنده نکرده و وعده داده تا در اسرع وقت پاسخی متقابل به تحریم‌های وضع شده از سوی واشنگتن بدهد.

وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای در وبسایت رسمی خود اعلام کرد که نماینده ارشد و عالی‌رتبه سفارت آمریکا را در همین راستا برای دریافت اعتراض رسمی پکن احضار کرده است.

ایالات متحده روز دوشنبه ۱۴ عضو دائم کنگره ملی خلق چین و خانواده‌های آنها را به دلیل آنچه «نقش در تصویب قانون امنیت ملی و رد صلاحیت نمایندگان منتخب اپوزیسیون در هنگ کنگ» خوانده شده تحت تحریم های مالی و نیز ممنوعیت سفر به آمریکا قرار داد.

این اقدامات به تلافی تصویب قانون جدید امنیت ملی در هنگ کنگ انجام شد که به موجب آن از ماه ژوئن به این سو با هرگونه تجمع اعتراضی،‌ فراخوان استقلال و گرایش جدایی طلبانه در این منطقه نیمه خودگردان تحت حاکمیت پکن به شدت برخورد می‌شود.

رسانه ها: کرونا قبل از چین وارد آمریکا شده بود - اسپوتنیک افغانستان
رسانه ها: کرونا قبل از چین وارد آمریکا شده بود

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در این خصوص گفته بود که کمیته دائم کنگره ملی خلق چین به اتفاق آرا به قانونی رای داده است که بر اساس آن هرگونه اعتراض در هنگ کنگ در نطقه خفه شود و زمینه دستگیری معترضان به آنچه وی «سیاست‌های سرکوبگرانه پکن» خوانده نیز فراهم گردد.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز روز سه شنبه در جریان یک کنفرانس خبری تحریم‌های آمریکا را نشان‌دهنده دخالت آشکار و جدی در امور داخلی کشورش قلمداد کرد.

با این حال هوا چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در بخشی دیگر از سخنانش تاکید کرد که اقدامات اخیر آمریکا به شدت با اصول بنیادین روابط بین‌المللی مغایر است و به شدت به روابط دو کشور لطمه می‌زند.

وی همچنین تصویب قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ را برآمده از قانون اساسی کشورش خواند و هر گونه تصمیم در خصوص پیشبرد مدیریت محلی و امنیتی در این جزیره نیمه خودگران را جزئی از امور داخلی چین قلمداد کرد.

شایان ذکر است که  واشنگتن پیش‌تر پانزده مقام محلی در هنگ‌کنگ از جمله کری لام، رئیس اجرایی این منطقه تحت حاکمیت و نفوذ چین را تحت تحریم قرار داده بود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала