ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کاوشگر چانگ-5 چین از ماه به زمین برگشت

© AP Photo / China National Space Administration / Xinhua کاوشگر چانگ-5 چین از ماه به زمین برگشت
کاوشگر چانگ-5 چین از ماه به زمین برگشت - اسپوتنیک افغانستان
کاوشگر ماه چین به نام «چانگ ئه 5» حامل نمونه های خاک و سنگ کره ماه، بامداد امروز (پنجشنبه) در مکانی مشخص واقع در منطقه مغولستان داخلی در شمال چین فرود آمد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا از رسانه های چین، پروژه کاوش کره ماه یکی از 16 پروژه اصلی علمی و فنی چین است که در برنامه کلی توسعه درازمدت این کشور قرار دارد.

برای اجرای این پروژه، بیش از 2 هزار موسسه و صدها دست اندرکار علمی و فنی همکاری داشتند؛ آن ها با همبستگی و همدلی بر مشکلات غلبه کرده و 6 بار ماموریت مربوط را انجام دادند.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین هم با انتشار پیامی موفقیت فعالیت این کاوشگر را به تمامی کارکنان شرکت کننده در این پروژه کاوش فضایی تبریک گفت.

 دومین کشور جهان بیرق خود را روی کره ماه زد  - اسپوتنیک افغانستان
دومین کشور جهان بیرق خود را روی کره ماه زد

هدف چین از پرتاب این فضاپیمای بدون سرنشین، انتقال سنگ‌های ماه به زمین بود؛ این اولین تلاش یک کشور برای آوردن نمونه‌ای از قمر طبیعی زمین از دهه 1970 تاکنون است.

متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می‌گویند، بررسی نمونه‌های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع‌آوری شده است، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیت‌های خورشید کمک زیادی خواهد کرد.

کاوشگر چانگ ئه-5، با وزن هشت هزار و 200 کیلوگرم پس از 112 ساعت سفر، 28 نوامبر وارد مدار ماه شد این کاوشگر 7 فوت (2.1 متر) در ماه حفاری و نمونه‌هایی را جمع‌آوری کرد.

کاوشگر «چانگ -5» یکی از پیچیده ترین و چالش برانگیزترین ماموریت های تاریخ هوا فضای چین و همچنین اولین ماموریت نمونه ماه در جهان طی بیش از 40 سال است.

چین در تلاش برای رسیدن به فعالیت‌های فضایی رقیب خود یعنی امریکا و تایید جایگاهش به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی، میلیاردها دالر در ماموریت بین کهکشانی به سیاره مریخ سرمایه گذاری کرده است.

ماموریت چین به مریخ از جمله شامل چند پروژه جدید فضایی است که این کشور دنبال می‌کند و شامل قرار دادن فضانوردان چینی در کره ماه و برخورداری از یک ایستگاه فضایی تا سال 2022 است.

چین پیش از این هم در سال 2011 میلادی برای پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ تلاش کرده بود، اما این ماموریت شکست خورد و فضاپیمای چینی پس از پرتاب از پایگاه قزاقستان، در جو زمین سوخت.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала