ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

بحران گرسنگی در میان بیجاشده‌گان در هرات؛ پنج کودک بستری شدند

© AFP 2021 / Aref Karimiبحران گرسنگی در میان بیجاشده‌گان در هرات؛ پنج کودک بستری شدند
بحران گرسنگی در میان بیجاشده‌گان در هرات؛ پنج کودک بستری شدند - اسپوتنیک افغانستان
خانواده‌هایی‌که بدلیل جنگ‌ها و ناداری از خانه‌های شان بیجا شده‌اند و به ولایت هرات آمده‌اند، با گرسنگی و بیماری‌ها روبه‌رو استند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، این بیجاشده‌گان می گویند که کودکان شان به علت گرسنگی مجبور شده اند تا به خوردن گیاه ها و برگ درختان رو آورند

غلام فاروق، یکی از این بیجاشده‌گان تاکید دارد که پنج کودک به‌شمول سه کودک خودش بدلیل خوردن برگ درختان مسموم شده‌اند و اکنون به شفاخانه بستری استند.

بیجاشده‌گان جنگی کنر از دولت خواهان سرپناه شده اند - اسپوتنیک افغانستان
بیجاشده‌گان جنگی کنر از دولت خواهان سرپناه شده اند

غلام فاروق با هشت کودک قد و نیم قد و همسر باردارش چهار ماه پیش به‌علت جنگ از ولسوالی قادس بادغیس به هرات آواره شد: "کودکانم بیمار شدند و به شفاخانه بردم".

بیجاشده‌گان شده‌گان دیگر در هرات می‌گویند که کودکان آنان ناگزیر استند شب‌های دراز زمستان را با شکم‌های گرسنه بخوابند.

احسان الله، بیجاشده داخلی در هرات گفت: "شب خانه آمدم نان نبود. برگ خوردم و مریض شدم".

راحله، بیجاشدۀ داخلی دیگر در هرات نیز اظهار داشت: "کودکان آمدند و گفتند نان بدهید. من گفتم نان نیست. رفتند برگ درختان را خوردند". این بیجاشده‌گان، از حکومت و نهادهای مددرسان می‌خواهند که به آنان کمک کنند.

عبدالعزیز شیخ الاسلامی، نمایندۀ بیجاشده‌گان داخلی در هرات بیان داشت: "بیجاشده‌گان حتا فرزندان خودرا به‌فروش رسانده‌اند. نه در دسترخوان ملی به این مردم سهمی داده شد و نه هم در پول کرونا".

مقام‌های محلی هرات می‌گویند که به‌علت کاهش کمک‌ها، امسال به شمار اندکی از خانواده‌های بیجاشدۀ داخلی در این ولایت  کمک می‌شود. احمد جاوید نادم، رییس ادارۀ امور مهاجران و عودت کننده‌گان هرات افزود: "کودکان که برگ درختان را می‌خورند سپس بیمار می‌شوند. به ما هیچ‌گونه کمکی نشده‌است".

بربنیاد آمارهای رسمی، در سال‌های پسین بیش از یک میلیون بیجاشدۀ داخلی از ولایت‌های مختلف کشور به هرات رفته‌اند که در اطراف شهر هرات در زیر خیمه‌ها زنده‌گی دشواری را سپری می‌‎کنند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала