ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

صالح: طالبان از دین چیزی نمی‌دانند، آنها برای منافع بی‌گانه می‌جنگند

معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید که طالبان برای دین نه بلکه برای قدرت و منافع بیگانه می‌جنگند و خود هیچ چیزی از سیاست نمی‌دانند.

 به گزارش اسپوتنیک، امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری که روز گذشته پنج‌شنبه (18 جدی) در میان مردم ننگرهار در شهر جلال آباد صحبت می‌کرد، تاکید ورزید که در روند صلح با خون شهدا، جمهوریت، بیرق و ارزش‌های جمهوریت معامله نمی‌شود؛ اما طالب آماده نیست که ارزش‌های جمهوریت و بیرق ملی را بپذیرند.

آقای صالح افزود، دلیل طولانی شدن صلح هم دولت افغانستان نیست؛ بلکه طالب است که با واقعیت‌های کنونی افغانستان مخالفت دارد.

صالح: تولید مواد منفجره در افغانستان توسط طالبان یک دروغ محض و مسخره است - اسپوتنیک افغانستان
صالح: تولید مواد منفجره در داخل افغانستان توسط طالبان یک دروغ محض و مسخره است

معاون اول رییس جمهور از شرط دولت در روند صلح یاد کرد و گفت: "برخی افراد می‌گویند که چه شرط‌های از طرف حکومت در روند صلح گذاشته شده؟ اما باید گفت که ما یک شرط داریم و آن، این‌که زعامت در افغانستان از طریق انتخابات، برگزیده شود و دیگر کودتا صورت نگیرد و تنها شرط ما این است که انتخابات بر بنیاد اصول برگزار شود."

به گفته او، طالبان از انتخابات ترس دارند؛ بخاطری از انتخابات می‌ترسند که به غیر از تفنگ و کشتن دیگر چیزی ندارند؛ تفنگ و کشتن را به عنوان جلد بدن خود می‌دانند و می‌ترسند که اگر روزی به سیاست روی آورند مردم افغانستان آنان را انتخاب نخواهند کرد.

آقای صالح تاکید کرد که مقصر همه خرابی‌های افغانستان طالب است و کسانی که طالب را همکاری می‌کنند و کسانی که طالب را حمایت می‌کنند از افغانستان با ثبات، و با اقتصاد پیشرفته که دارای یک ارتش قوی باشد می‌ترسند.

به گفته او؛ بناً طالب هیچ مبنای دینی نیز برای ادامه جنگ خود ندارد؛ رهبران طالبان توان ندارند که در دوحه با هیات افغانستان بحث دینی کنند؛ به همین خاطر طالبان همیشه وقت تلاش می‌کند که از بحث دینی فرار کنند.

او تاکید کرد که طالبان یک گروه مزدور است که بخاطر شریعت نه بلکه بخاطر منافع دیگران مردم خود را می‌کشند.

این در حالی است که رییس جمهور غنی نیز در سفر اخیر در ولایت ننگرهار تاکید کرد که هدف او از روند صلح این است که طالبان بپذیرند زعامت آینده از طریق انتخابات در کشور تبدیل شود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала