ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

مشوره ها دربارۀ آجندای مذاکرات در دوحه آغاز شد

© Sputnikملا برادر
ملا برادر - اسپوتنیک افغانستان
کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی امروز چهارمین نشست خود را برگزار کرد و در آن رهنمود مذاکرات صلح را تأیید کرد.

به گزارش اسپوتنیک، طلوع خبر داده است که هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان نشست نخستین دور دوم مذاکرات صلح را دو شب پیش برگزار کردند و در آن نشست فیصله شد تا گروه‌های کاری دو طرف رأی‌زنی‌های شان دربارۀ آجندی مذاکرات صلح را امروز آغاز کنند.

تصمیم دربارۀ تأمین آتش‌بس و نیز چگونگی نظام آینده از موضوعاتی استند که در این دور مذاکرات روی آن بحث خواهند شد.

هیئت‌های دولت و طالبان در دوحه رایزنی‌ها را دربارۀ آجندای مذاکرات آغاز کرده‌اند - اسپوتنیک افغانستان
هیئت‌های دولت و طالبان در دوحه رایزنی‌ها را دربارۀ آجندای مذاکرات آغاز کرده‌اند

ناجیه انوری، سخن‌گوی وزارت دولت در امور صلح گفت: «آتش‌بس خواست مردم است و تیم جمهوری اسلامی افغانستان که از مردم نماینده‌گی می‌کند، خواست مردم افغانستان را روی میز مذاکره مطرح کرده است و روی آن تاکید می‌کند.»

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان نیز اظهار داشت: «طالبان می‌گویند که سر نظام اسلامی صحبت می‌شود، البته وقتی که سر نظام اسلامی توافق شود نیاز بر این نیست که آتش‌بس شود.»

همزمان با این، رئیس‌جمهور غنی در یک گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفته‌است که می‌خواهد قدرت را به‌گونۀ قانونی به رئیس‌جمهور آینده بسپارد.

او تأکید کرده‌است که جامعۀ جهانی و کشورهای منطقه هر توافق احتمالی سیاسی را در آینده باید تضمین کنند: «هدف اساسی من این است که قدرت را به خواست و منفعت مردم افغانستان به جانشین منتخب تحویل دهم و این ما را قادر می‌سازد که به قربانی‌های مردم افغانستان ارج بگزاریم؛ اما این باید واضیح شود که مردم افغانستان نمی‌خواهند به‌عقب برگردند. طالبان هم نمی‌توانند خواست‌های شان را بر مردم افغانستان تحمیل کنند.»

ملا برادر موانع در راه صلح را اعلام کرد - اسپوتنیک افغانستان
ملا برادر: فیصله های مذاکرات صلح در مشورت با رهبری طالبان در پاکستان نهایی می‌شود

با این همه، کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی امروز چهارمین نشست خود را برگزار کرد و در آن رهنمود مذاکرات صلح را تأیید کرد.

عبدالله عبدالله در این نشست ابراز امیداواری کرده‌است که مذاکرات دور دوم صلح، بربنیاد زمان‌بندی به‌پیش برود.

مجیب الرحمن رحیمی، مشاور شورای عالی مصالحه ملی اظهار داشت: «اعضای کمیتۀ رهبری یک بار دیگر حمایت همه جانبه خود را از هیئت مذاکره کننده کشور ابراز داشتند و بر استفاده از فرصت موجود بر دست یافتن به صلح دایمی و قطع خشونت‌ها و خون‌ریزی تأکید کردند.»

جعفر مهدوی، دبیر کل حزب ملت افغانستان نیز تصریح کرد: «تنها راه حلی که بتوانیم یک فرصتی یا مقطعی بسیار کوتاهی را زمان داشته باشیم که طالبان وارد ساختار قدرت شود و جنگ هم کامل در افغانستان متوقف شود، جز حکومت موقت دیگر فورملی نیست.»

در دور نخست مذاکرات صلح، هیئت‌های دو طرف پس از در حدود سه ماه رأی‌زنی تنها روی کارشیوۀ مذاکرات به توافق رسیدند. اکنون خواست‌ها این استند که دو طرف هرچه زودتر روی کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس مذاکره کنند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала