ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

منابع: نشست‌ها در دور دوم مذاکرات تاکنون پیشرفتی نداشته‌اند

© AP Photo / Hussein Sayedمنابع: نشست‌ها در دوردوم مذاکرات تاکنون پیشرفتی نداشته‌اند
منابع: نشست‌ها در دوردوم مذاکرات تاکنون پیشرفتی نداشته‌اند - اسپوتنیک افغانستان
هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان می خواهد که نخست در باره آتش بس بحث شود، اما طالبان می گویند که پس از توافق در باره نظام آینده، روی آتش بس بحث را آغاز می کنند.

به گزارش اسپوتنیک،  منابعی در هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان توحید آجندای مذاکرات را زمان گیر می دانند و می گویند که در سه روز گذشته هیچ یک از طرف ها از موضع گیری های شان کوتاه نیامده است.

این منابع می گویند که هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان می خواهد که نخست در باره آتش بس بحث شود، اما طالبان می گویند که پس از توافق در باره نظام آینده، روی آتش بس بحث را آغاز می کنند. 

سومین روز است که گروه های کاری هیئت های دو طرف در قطر در باره توحید آجندای مذاکرات کار های شان را آغاز کرده اند.

نشست کمیتۀ رهبری شورای مصالحه/ بحث روی دور دوم مذاکرات - اسپوتنیک افغانستان
نشست کمیته رهبری شورای مصالحه/ بحث روی دور دوم مذاکرات

در حالی که هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان می خواهد که در نخست روی آتش بس توافق شود، اما طالبان می گویند که تامین آتش بس واپسین آجندای مذاکرات باشد.

سید اکبر آغا، فرمانده پیشین طالبان، گفت: «اگر نظام اسلامی تایید شود به آتش بس نیاز نیست، در همان روز آتش بس عملی می شود.»

میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، گفت: «پارلمان پروسه صلح را تعقیب می کند و در مقابل هر نوع معامله خواهد ایستاد.»

از قطر خبر می رسد که نه طالبان حاضر هستند که در باره آتش بس در نخست توافق شود و نه هم هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان حاضر است که در نخست در باره نظام آینده توافق شود.

گل رحمان قاضی، رییس شورای صلح و نجات افغانستان، گفت: «طالبان می گویند که اگر پیش از حکومت روی آتش بس توافق کنند شاید که در مراحل دیگر مذاکرات مشکلات به میان آید و طالبان نمی خواهند که پیش از توافق روی نظام در باره آتش بس توافق کنند.» 

اما شورای عالی مصالحه ملی اطمینان می دهد که مشورت ها برای دریافت یک راه حل در باره توحید آجندای مذاکرات ادامه دارند.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی، گفت: «در مورد توحید آجندا بحث ها آغاز شده است و امیدوار هستیم که در این دور از مذاکرات به یک نتیجه مطلوب به مردم افغانستان برسیم.»

احتمال زمان گیر شدن توحید آجندای مذاکرات صلح در حالی مطرح می شود که هیئت های دو طرف در سه ماه رای زنی تنها توانستند که در باره کار شیوه آغاز مذاکرات به توافق برسند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала