ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

مجلس: از امضای اجمل احمدی در بانک نوت‌های جدید جلوگیری کند

© Photo / AFG Central bank مجلس: از امضای اجمل احمدی در بانک نوت‌های جدید جلوگیری کند
 مجلس: از امضای اجمل احمدی در بانک نوت‌های جدید جلوگیری کند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 01.02.2021
تعدادی از نمایندگان مجلس می‌گویند که اجمل احمدی نامزد رد صلاحیت شده بانک مرکزی صلاحیت امضای بانک نوت‌های جدید را ندارد و حکومت باید از این کار خودداری کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، نمایندگان منتقد در نشست عمومی امروز دوشنبه (13 دلو) مجلس نمایندگان تاکید کردند امضای اجمل احمدی نامزد رد صلاحیت شده بانک مرکزی در بانک نوت‌های جدید بنای باطل بر باطل خواهد بود.

اجمل احمدی سرپرست بانک مرکزی شد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 03.06.2020
اجمل احمدی سرپرست بانک مرکزی شد

عبدالعزیز حکیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص گفت: "حکومت افغانستان می‌خواهد چاپ 100 میلیارد افغانی را با کشور پولند عقد قرارداد کند که این کار حکومت خلاف قانون اساسی است. چون اجمل احمدی نتوانست اعتماد پارلمان را بگیرد و بر خلاف قانون به حیث سرپرست بانک مرکزی ایفای وظیفه می کند."

حکیمی افزود، فعلا وزیر مالیه و رییس بانک مرکزی قانونی وجود ندارد و اجمل احمدی و کسی که وزارت مالیه را سرپرستی می‌کند صلاحیت امضای بانک نوت‌های جدید را ندارند. هر نوع عملی را که آنان انجام دهند مخالف قانون بوده و بنای باطل بر باطل است.

به گفته او، سرپرست کنونی بانک مرکزی نه صلاحیت قانونی دارد و نه به شورا جوابگو است.

او از حکومت خواست، تا جلو خودکامگی رییس بانک مرکزی را بگیرد و از چاپ پول‌های جدید تا معرفی رییس جدید این بانک خود داری کند.

اما؛ داکتر نسیم مدبر هم در این مورد گفت: "رییس بانک مرکزی در حالی که خودش مشروعیت ندارد دو تا معاونان خود را نیز عزل کرده که خود یک کار غیر قانونی است."

مدبر تاکید کرد که برای فعلاً حکومت باید از چاپ پول‌های جدید خودداری کند؛ زیرا در این روند کسی مسوولیت قانونی ندارد و احتمال اختلاس وجود خواهد داشت.

شایان ذکر است که اجمل احمدی نامزد ریاست بانک مرکزی حدود یک ماه پیش از سوی مجلس رد شد؛ اما به دلیل روابط نزدیک با ارگ تاهنوز به صورت غیر قانونی به کار خود ادامه می‌دهد.  

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала