ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

نبیل از گسترش جغرافیای حضور شبکۀ حقانی در افغانستان خبر داد

© Photo / Twitter account of AISSنبیل از گسترش جغرافیای حضور شبکۀ حقانی در افغانستان خبر داد
نبیل از گسترش جغرافیای حضور شبکۀ حقانی در افغانستان خبر داد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 05.02.2021
رییس پیشین امنیت ملی می‌گوید که جغرافیای حضور شبکۀ حقانی در افغانستان گسترش یافته‌است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی، امروز پنج‌شنبه در یک نشست انستیتوت مطالعات استراتیژیک در کابل اعلام کرد که اکنون جنگجویان شبکۀ حقانی افزون بر جنوب شرق کشور در بخش‌های شمالی و شمال‌شرق کشور نیز حضور دارند.

نبیل راز دیدار شب گذشته غنی و عبدالله را افشا ساخت - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 01.02.2021
نبیل راز دیدار شب گذشته غنی و عبدالله را افشا ساخت

آقای نبیل در این باره افزود: "سربازگیری داعش به شدت بیشتر شد. وضعیت شبکۀ حقانی از یک جغرافیای محدود تا بدخشان و هرات وسیع شد".

آقای نبیل در بخش دیگر از سخنانش گفت که میان حکومت و مردم فاصله بیشتر شده‌‎است. به باور او، دیدار نزدیک به سه سال پیش سیاست‌گران با طالبان در مسکو یک اشتباه بود: "به سطح بسیار بلند از سیاسیون طالبان و پاکستان سربازگیری کردند. حداقل همان هم فکری را یکجای ساختند، مردم افغانستان را در یک وضعیتی قرار دادند که در مجموع چه در بدنه حکومت و چه در بیرون از حکومت که طالب آمدنی است".

در نشست امروز، اسدالله سعادتی، معاون شورای عالی مصالحه ملی نیز گفت که حکومت جو بایدن از دوگزینۀ صلح و جنگ، گزینۀ صلح را با طالبان برخواهد گزید: "بحث خروج نیروهای امریکایی در زمان مشخص است که اول مه قرار بود همه این نیروها خارج شوند، این هم تغییر خواهد کرد".

احمد شجاع جمال، رییس امور خارجی دفتر شورای امنیت ملی نیز اظهار داشت: "فکر می‌کنم در دوران بایدن همین اجماع و حمایت از دموکراسی و حمایت از حقوق‌بشر و حمایت از دست آوردهای مشترک ما و در مخالفت با بازگشت یک امارت، قوی‌تر می‌شود و چهار سال دیگر هم ما فرصت داریم تا دربارۀ این صحبت کنیم".

این همه در حالی است که مذاکرات صلح میان هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان به بن‌بست کشیده شده‌اند و ادارۀ جو بایدن نیز گفته‌است که توافق صلح امریکا با طالبان را بررسی می‌کند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала