ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

مجلس خواستار پرداخت خسارت در آتش ‌سوزی هرات به تاجران شد

© Photo / ارگپارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان
پارلمان افغانستان، ولسی جرگه افغانستان، مجلس نمایندگان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 17.02.2021
مجلس نمایندگان از حکومت افغانستان می‌خواهد خسارات وارده بر تاجران در آتش‌سوزی بندر اسلام‌ قلعه هرات را پرداخت کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان در نشست امروز چهارشنبه (29 دلو) این مجلس گفت، "آتش سوزی وحشتناک در اسلام‌قلعه که باعث سوختن صدها کانتینر اموال تجارتی مردم گردیده و سکتور خصوصی را در افغانستان ضربه شدید زد، باعث نگرانی ماست."

آقای رحمانی افزود، این آتش‌سوزی باید آسیب شناسی شود و عوامل آن تشخیص گردد؛ اگر از فساد در گمرکات جلوگیری می‌شد و روند طی مراحل اسناد گمرکی به سرعت انجام می‌شد و خدمات ابتدایی وجود می‌داشت؛ تاجران با این فاجعه مواجه نمی‌شدند.

او یادآور شد که حکومت بخاطر حمایت از سکتور خصوصی باید جبران خساره نماید تا رونق اقتصادی با شکست مواجه نگردد و همچنین با شرکت‌های ترانسپورتی و صرافان گفتگو صورت گیرد تا مشکلات موجود حل شود.

آتش سوزی در کارخانه تولید اکسیجن در هرات - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 20.06.2020
آتش سوزی در کارخانه تولید اکسیجن در هرات

رییس مجلس تصریح کرد، "هر روز ما شاهد مشکلات بیشتر امنیتی و اجتماعی هستیم. در کنار افزایش ترورهای هدفمند و تشدید ناامنی‌ها و جنگ‌های ویرانگر، اعتصاب و اعتراض شرکت‌های ترانسپورتی باعث رکود در کشور گردیده و 19 روز می‌شود که اموال تجارتی از بندرها به شهرها نمی‌رسد".

او به کمیسیون اقتصاد ملی وظیفه داد که برای پایان اعتصاب رانندگان راه حل مناسب را جستجو کرده و به مشکلات صرافان نقطه پایان بگذارد.

به گفته وی، عدم توجه به مشکلات رانندگان و صرافان معاملات اقتصادی را بیشتر از این آسیب می‌زند.

با این وجود، محمد عارف رحمانی دیگر عضو مجلس هم گفت که اگر فاجعه هرات در دیگر کشورها رخ می‌داد تمام مسوولان درجه اول آن کشورها استعفا می‌دادند؛ اما در افغانستان آب از آب تکان نمی‌خورد.

آقای رحمانی همچنین تصریح کرد: "بدا به حال حکومتی که رییس گمرکش بعد از فاجعه بندر اسلام قلعه می‌گوید که از این حادثه درس گرفتیم که گمرک به یک اتفائیه ضرورت دارد این نهایت بی‌مسوولیتی است."

او نیز تاکید کرد که در این رویداد فاجعه اقتصادی کلانی رخ داده و باید درست بررسی شود.

گفتنی است که حکومت یک هیات را برای بررسی چگونگی رویداد به اسلام قلعه فرستاده تا جزئیات این رویداد را به ریاست جمهوری گزارش دهد.

گفتنی است که شرکت‌های ترانسپورتی به دلیل تکس و مالیه‌های گوناگون، مشکلات در ترازوها و اخاذی در شاهراه‌ها فعالیت‌های خود را در سراسر کشور متوقف کرده‌اند. صرافان نیز در اعتراض به شرکتی شدن جواز صرافی‌ها فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала