ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کنار گذاشتن بن سلمان از روابط واشنگتن و ریاض

© AP Photo / Saudi Press Agency کنار گذاشتن بن سلمان از روابط واشنگتن و ریاض
 کنار گذاشتن بن سلمان از روابط واشنگتن و ریاض  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 17.02.2021
کاخ‌ سفید، از کاهش روابط دولت جو بایدن با ولیعهد سعودی و بازبینی روابط با ریاض که یک شریک راهبردی دولت پیشین آمریکا بشمار می‌آمد، خبرداد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از بلومبرگ با اشاره به جدیدترین بیانیه کاخ‌ سفید، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در اقدامی که نشانگر تنزل روابط با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و حاکم بالقوه این کشور است، قصد دارد روابط واشنگتن- ریاض را  ارزیابی کند.

تادن احضاریه برای بن سلمان به اتهام ترور توسط دادگاه امریکایی - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 30.10.2020
فرستادن احضاریه برای بن سلمان به اتهام ترور توسط دادگاه امریکایی

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید دیروز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: ما می خواهیم روابط خود را با عربستان‌ سعودی دوباره ارزیابی کنیم. وی افزود: بخشی از این موارد بازگشت روابط به همتای متقابل است و همتای رئیس جمهوری ملک سلمان، است.

به گفته یکی از منابع نزدیک به کاخ سفید، مناسب ترین همتای ولیعهد عربستان «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا است. در حالی که نقش رسمی بن سلمان جانشین نخست وزیر و وزیر دفاع است، وی مسئولیت های زیادی را به عنوان میراث دار تاج و تخت پدر ۸۵ ساله خود از سال ۲۰۱۵ بر عهده دارد.

بلومبرگ نوشت: بیانیه کاخ سفید تازه ترین نشانه از چگونگی ارزیابی مجدد روابط نزدیک با واشنگتن است .ترامپ عربستان سعودی را به عنوان محور اصلی راهبرد خود در خاورمیانه قرار داد و نخستین سفر خارجی خود را به عنوان رئیس جمهوری به ریاض انجام داد، اما اکنون تمامی این روابط کم شده اند. بایدن در نخستین روزهای آغاز به کار فروش سلاح به عربستان سعودی را متوقف کرد و از تلاش های جدید برای پایان جنگ یمن به رهبری ریاض خبر داد. بایدن همچنین از عربستان سعودی خواسته است تا سابقه حقوق بشری خود را بهبود بخشد.

پیش از این ترامپ عربستان سعودی را به عنوان محور اصلی راهبرد خود در خاورمیانه قرار داد و نخستین سفر خارجی خود را به عنوان رئیس جمهوری به ریاض انجام داد، اما اکنون تمامی این روابط کم شده اند.

بایدن در نخستین روزهای آغاز به کار فروش سلاح به عربستان سعودی را متوقف کرد و از تلاش های جدید برای پایان جنگ یمن به رهبری ریاض خبر داد. بایدن همچنین از عربستان سعودی خواسته است تا سابقه حقوق بشری خود را بهبود بخشد.

به گفته آرون دیوید میلر یکی از اعضای ارشد بنیاد کارنگی و یک مقام پیشین وزارت امور خارجه آمریکا در خاورمیانه مناسبات اخیر واشنگتن ریاض را نشان دهنده بازگشت روابط دو کشور به کانال منظم و همیشگی دانست.

همزمان آوریل هینز اداره کننده اطلاعات ملی آمریکا در دولت بایدن متعهد شده است که گزارش غیر طبقه بندی شده سیا را در مورد قتل خاشقجی منتشر کند؛ گزارشی که احتمالا باعث شرمساری ولیعهد شده و روابط شکننده کنونی دو کشور را بیش از پیش تحت الشعاع قرار می دهد.

در همین حال عربستان در تلاش برای جلب رضایت دولت بایدن، در ماه جاری یک فعال برجسته حقوق زنان را پس از نزدیک به سه سال زندان آزاد کرد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала