ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

غنی برای آرامگاه «چشتی» در هند هدیه فرستاد

© @https://twitter.com/ARG_AFG دستور رئیس جمهور غنی: در برابر جرایم به گونه جدی اقدام شود
 دستور رئیس جمهور غنی: در برابر جرایم به گونه جدی اقدام شود - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 20.02.2021
رییس جمهور نامه‌ای را عنوانی درگاه خواجه معین‌الدین چشتی نوشته است و چادری را برای آرامگاه او در شهر اجمیر هند هدیه کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، محمداشرف غنی؛ رییس جمهوری با نگارش نامه‌ای عنوانی درگاه خواجه معین‌الدین چشتی، چادری برای آرمگاه او هدیه فرستاده است.

خواجه معین‌الدین چشتی در سال 1142 میلادی در چشت هرات زاده شد و سپس به هند رفت و در آن‌ جا طریقه چیشتیه را اساس گذاری کرد.

طاهر قادری، کاردار سفارت افغانستان در هند می‌گوید که این اقدام رییس جمهور نشان‌دهنده عمق روابط فرهنگی بین دو کشور است.

غنی در این نامه نوشته است که به عنوان شاگرد طریقه صوفی برای ۵۰ سال شیفته شخصیت و تأثیرگذاری کارکردهای معین‌الدین چشتی شده است.

محمداشرف غنی افزوده است که طریقه چشتی در اوج شکوفایی در افغانستان قرار دارد و مکتب صوفیه سبب شده است که آدمیانی از مدنیت و فرهنگ‌های مختلف گرد یک حلقه جمع شوند.

سلمان چشتی، رییس بنیاد چشتی در تماس تلفنی به کاردار سفارت افغانستان در هند گفته است که این هدیه رییس جمهور غنی به عنوان «یادگار افغانستان» همیشه در معرض دید مردم و پیروان طریقه چشتی قرار خواهد گرفت.

طاهر قادری می‌گوید که در  سال 2019 سفارت افغانستان در دهلی برنامه‌ای را تحت عنوان «هرات؛ پلی میان اجمیر و چشت» در سالن فرهنگی سفارت با اشتراک صوفیان از هر دو کشور برگزار کرده بود و زمینه سفر شماری از صوفیان هند به چشت شریف در هرات را فراهم کرد.

به گفته طاهر قادری، محمد اشرف غنی نخستین رییس جمهور از افغانستان است که برای بیت چشتی نامه می‌نویسد و هدیه فرستاده است. پیش از این، باراک اوباما، رییس جمهور پیشین امریکا و چند رهبر دیگر جهان نیز چنین کرده است.

سرپرست سفارت افغانستان در هند می‌گوید که خواجه معین‌الدین از هرات به هند طریقه چشتیه را انتقال داده است و این میراث مشترک هند، افغانستان و منطقه است و نشان‌دهنده عمق روابط فرهنگی میان دو کشور است و ابتکار رییس جمهور تاثیر زیادی بر دیپلماسی فرهنگی می‌گذارد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала