ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

رسانه: توافقنامه دوحه طالبان را متقاعد به پیروزی ساخت

© AP Photo / Hussein Sayedرسانه: توافقنامه دوحه طالبان را متقاعد به پیروزی ساخت
رسانه: توافقنامه دوحه طالبان را متقاعد به پیروزی ساخت - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 01.03.2021
یک روزنامه آمریکایی در مطلبی نوشته که توافقنامه دوحه نه تنها برای صلح هیچ زمینه‌ای را فراهم نکرده، بلکه طالبان را در میدان جنگ جسورتر ساخته‌است

به گزارش اسپوتنیک، نشریه آمریکایی "ستارز اند سترایپس" در مقاله‌ی نوشته که توافقنامه دوحه علاوه براینکه هیچ زمینه ‌ی را برای آوردن صلح در افغانستان فراهم نکرد، طالبان را در میدان جنگ جسورتر از پیش ساخت.

این روزنامه همزمان با یک‌سالگی توافقنامه صلح میان آمریکا  با طالبان در دوحه تاکید کرده که این توافقنامه طالبان را به پیروزی متقاعد ساخته‌است.

بربنیاد این روزنامه، از توافقنامه دوحه یک سال گذشته، اما به جای این‌که طالبان به خشونت‌ها کاهش دهد، برعکس سبب افزایش جنگ شده‌است.

در این مطلب تاکید شده که جنگجویان طالبان پس از امضای توافقنامه دوحه حملات شان را بر نیروهای افغان افزایش داده در حالی که نه روابط خود را با القاعده قطع کرده‌اند و نه هم به طور سازنده با دولت افغانستان گفتگو کرده‌اند.

 طالبان: نقض توافقنامه قطر آغازگر جنگ جدید خواهد بود  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 26.02.2021
طالبان: نقض توافقنامه قطر آغازگر جنگ جدید خواهد بود

به نقل از این روزنامه نزدیک به ارتش آمریکا  ، فرماندهان طالبان در تغبیر توافقنامه دوحه گفته اند که امضای این توافقنامه به معنی این نیست که جنگ را متوقف کنند، بلکه جنگ را گسترش می‌دهند تا حکومت افغانستان را سقوط دهند.

همزمان با این، الیزابت تریلکیلد یک عضو مرکز تحقیقاتی ستیمسن در واشنگتن آمریکا  گفته که دونالد ترامپ برای ختم جنگ در افغانستان دو امتیاز بزرگ به طالبان داده‌است.

به گفته او، خروج کامل نیروهای بین‌المللی از افغانستان و مذاکرات آمریکا  و طالبان در حالی که دولت افغانستان در جریان این مذاکرات نبود و مشروعیتش زیان دید، دو امتیاز بزرگ به طالبان بود که این گروه از اول بر این دو امتیاز تاکید داشت؛ اما آمریکا  قبول نمی‌کرد.

او تاکید کرده که طالبان با کسب این دو امتیاز توافقنامه دوحه را فقط به نفع خود و از خود تعبیر کرده و به همین دلیل نه تنها به تعهدات خود توجهی ندارند؛ بلکه پس از امضای این توافقنامه حملات گسترده‌ای را در هلمند انجام دادند و بخشی از اطراف شهر لشکرگاه را نیز تصرف کردند.

به همین دلیل در جریان سال جاری طالبان 18 درصد به جنگ افزایش داده اند.

همچنین مرکز تحقیقاتی فری‌دم سنتیمینتل در یک گزارش خود گفته که طالبان به جنگ شدت بخشیده و امید مردم افغانستان به صلح را از بین برده‌اند.

این مرکز یادآور شده، در حالی که آمریکا  بر طالبان فشار بیاورد تا این گروه با حکومت افغانستان مذاکره کنند، طالبان احساس می‌کنند ضرورت مذاکره با دولت نیست و نباید نرمش نشان دهد.

در این گزارش گفته شده که بنا بر همین دلایل طالبان آتش‌بس نخواهند کرد.

در همین حال، فرماندهان محلی طالبان در کندهار به این روزنامه گفته که اگر آمریکایی ها براساس توافقنامه دوحه از افغانستان خارج نشوند، حملات بر آنان را از سر خواهند گرفت.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала