ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژی از سوی ایران

© IAEAآغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژی از سوی ایران
آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژی از سوی ایران - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 08.03.2021
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی تصریح کرده ایران غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای IR-2M را آغاز کرده است.

آمریکا: آخرین مهلت درباره توافق هسته ای با ایران وجود ندارد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 13.02.2021
آمریکا: آخرین "مهلت" برای توافق هسته ای با ایران وجود ندارد
به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری انگلیسی رویترز مدعی شده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که به رؤیت این رسانه رسیده تصریح کرده ایران غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2M را در سایت نطنز آغاز کرده است.

به نوشته رویترز، آژانس در این گزارش به اعضای این نهاد بین‌المللی نوشته است: «روز ۷ مارچ، آژانس اتمی تأیید کرد که ایران تزریق UF6 به سومین آبشار شامل  ۱۷۴  دستگاه سانتریفیوژ IR-2m را آغاز کرده است».

در ادامه این گزارش آمده است: «چهارمین آبشار سانتریفیوژی نصب شده اما هنوز UF6 طبیعی به آن تزریق نشده است؛ نصب پنجمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m در جریان است و نصب ششمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m هنوز آغاز نشده است».

یادآوری می کنیم، که بهروز کمالوندی سخنگو و معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ایراننزدیک به یک ماه پیش گفته بود ایران در کمتر از سه ماه هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m در نطنز نصب خواهد کرد. 

ایران در سال 2019 - دقیقاً یک سال پس از بیرون شدن امریکا از توافق هسته ای - کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق نامه، کنار گذاشتن محدودیت ها در تحقیقات هسته ای ، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم را اعلام کرد.
در پایان سال 2020، ایران قانون "اقدام استراتژیک برای لغو تحریم ها" را تصویب کرد، که شامل تشدید فعالیت های هسته ای برای دستیابی به رفع تحریم ها علیه این کشور است. مطابق قانون، دانشمندان هسته ای ایران پیش از این غنی سازی اورانیوم را به سطح 20٪ رسانده اند و همچنین از 23 فیبروری توانایی بازرسی آژانس انرژی هسته ای را محدود کرده اند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала