ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

عبدالله عبدالله: افغانستان در پیچیده ‌ترین وضعیت قرار دارد

© @Dr.AbdullahAbdullah/FB عبدالله عبدالله: افغانستان در پیچیده‌ ترین وضعیت قرار دارد
 عبدالله عبدالله: افغانستان در پیچیده‌ ترین وضعیت قرار دارد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 08.03.2021
رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی می گوید که افغانستان از لحاظ امنیتی در پیچیده‌ترین وضعیت و از لحاظ سیاسی در بحران قرار دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌گوید که افغانستان در حال حاضر از لحاظ نظامی و امنیتی در پیچیده‌ترین وضعیت، از لحاظ سیاسی در بحران و از لحاظ مناسبات بین‌المللی و اوضاعی که بالای افغانستان تأثیرگذار است، در وضعیت حساس قرار دارد.

طرح تازه واشنگتن برای صلح افغانستان محور گفتگوی عبدالله و معاون سفارت امریکا در کابل - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 06.03.2021
طرح تازه واشنگتن برای صلح افغانستان محور گفتگوی عبدالله و معاون سفارت امریکا در کابل

آقای عبدالله که امروز (دوشنبه، ۱۸ حوت) در مراسم گرامی‌داشت از هفتمین سالروز وفات مارشال محمدقسیم فهیم، معاون پیشین ریاست‌جمهوری صحبت می‌کرد، همچنان گفت که اوضاع پیچیده‌ی امنیتی مردم افغانستان را با دشوارترین روزها مواجه کرده است.

عبدالله گفت که رسانه‌ها و خبرنگاران، جامعه مدنی، علمای دین و هیچ کسی دیگر در مصونیت قرار ندارند. به گفته‌ی او، وضعیت به‌گونه‌ای است که خانواده‌ها در کابل هر صبح با فرزندان‌شان که به کار و مکتب می‌روند، به‌گونه‌ی دردآور خداحافظی می‌کنند.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در جریان صحبت‌هایش به وحدت در حوزه‌ی جمهوریت تأکید کرد و گفت که با وجود تفرقه، همه چیز با زور سر مردم افغانستان تحمیل شده نمی‌تواند. او همچنان افزود که مردم افغانستان در برابر یک آزمون بزرگ قرار گرفته است و در این نقطه‌ی عطف نباید اشتباه صورت گیرد.

عبدالله عبدالله روز گذشته نیز در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی زنان در کابل گفته بود که کمی و کاستی‌های زیادی در جمهوری اسلامی افغانستان وجود دارد که موضع جمهوریت را در مذاکره با گروه طالبان تضعیف کرده است.

از سوی هم، عبدالله در صحبت‌های امروز خود به نامه‌ی وزیر خارجه‌ی امریکا نیز اشاره کرد و گفت که این نامه دو روز قبل از سفر زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی آن کشور در امور صلح افغانستان به او و رییس‌جمهور غنی رسیده است که واقعیت‌هایی نیز در آن وجود دارد.

عبدالله گفت که این نامه استعجالیت‌هایی را نشان می‌دهد که در کنترل و اختیار ما نیست. به گفته‌ی او، در این نامه از اجماع داخلی و کوشش‌هایی که ممکن است به روند صلح افغانستان کمک کند، یادآوری شده است. او افزود که در مورد گام‌هایی که باید برداشته شود، بزرگان و مردم افغانستان باید تصمیم بگیرند که به‌سوی صلح گام برمی‌دارند یا خیر.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала